Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy kotów

przez | 24 lipca, 2017

Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy kotów

To prawda, że katar koci* (dawna nazwa) atakuje przede wszystkim młode koty. Dorosłe koty mogą jednak również zachorować, jeśli nie miały możliwości wytworzenia przeciwciał. Choroba u starszych kotów ma przebieg przewlekły, leczenie trwa długo i jest kosztowne. Szczepienie ochronnie jest więc najlepszym rozwiązaniem.

• Młode koty: podstawowe szczepienie uodporniające, podobnie jak w przypadku zarazy kociej, powtarza Mię w odstępie 2-4 tygodni. Pierwsze szczepienie wykonuje się u 8-tygodniowych kotów, drugie u 10-tygodniowych (w razie dużego zagrożenia) lub 12-tygodniowych (jeśli zagrożenie jest małe). W żadnym razie nie wolno poprzestać na jednym szczepieniu, wykonanym u hodowcy; nie jest ono wystarczające.

Po podstawowym uodporniającym szczepieniu następnym szczepieniom trzeba kota poddawać co roku. Działanie ochronne tej szczepionki nie trwa tak długo jak w przypadku zarazy kotów.

• Dorosłe koty: w tym wypadku mam pewne wątpliwości co do konieczności szczepienia. Jeśli kot jest silny i zdrowy, a w przeszłości w domu nie było przypadku kataru kociego – można by zaryzykować zaniechanie szczepienia.

Gdyby jednak trzeba było zaszczepić dorosłego kota, za czym przemawiałaby potrzeba zwiększenia jego bezpieczeństwa, wówczas podstawowe uodporniające szczepienie obejmuje również dwukrotne szczepienie w odstępach 2-4 tygodni. Jeśli w „książeczce szczepień” znajduje się informacja o szczepieniu, to trzeba wziąć pod uwagę, że okres ochronny wynosi rok. Po upływie roku szczepienie należy zatem powtórzyć.

Rozważania na temat potrzeby szczepienia można sobie darować, jeśli zastosowano wieloskładnikowe (skojarzone) szczepionki.