Pies w samochodzie

przez | 21 sierpnia, 2019

Pies w samochodzie

Psy, tak świetnie czujące się w otwartej przestrzeni nie zawsze dobrze znoszą jazdę samochodem. Czasem jednak dłuższe czy krótsze przejażdżki są konieczne. Dobry opiekun powinien zadbać o samopoczucie psa podczas jazdy, ale także o jego bezpieczeństwo.

O ile przepisy prawne ściśle określają, co powinien, a czego absolutnie nie może pasażer w samochodzie podczas jazdy, o tyle nie wiele dają wskazówek gdy pasażerem jest pies. Z lektury praw ruchu drogowego dowiemy się jedynie, że pies musi być usytuowany tak, by nie ograniczać widoczności oraz ruchów prowadzącego pojazd. Rozsądny kierowca nie sadza psa na fotelu obok siebie, ani też na desce rozdzielczej.

Bezpiecznym miejscem podróżującego psa, jeśli jeździmy samochodem kombi lub van, jest bagażnik. Pies w bagażniku powinien leżeć na podłożu zapobiegającym ślizganie się. Aby uniemożliwić przemieszczanie się po samochodzie, od kabiny oddzielamy psiego pasażera siatką lub metalową kratą. Sprzęt taki można zakupić w sklepach zoologicznych, czasami stanowią dodatek fabrycznie montowany w samochodach.

Świetnym rozwiązaniem są klatki. Usytuowane w bagażniku są najbezpieczniejszym sposobem na przewożenie psa. Zwierzęta mają w nich dość przestrzeni, a jednocześnie nie ma możliwości, by przesuwały się bezwładnie w bagażniku. Jeśli klatka jest stałym miejscem psa w podróży, znika stres, który często psuje podróż czworonogom (a tym samym ich opiekunom).

Klatki firmy Omega System do przewożenia psów konstruowane są indywidualnie do konkretnych modeli samochodów. Można także wraz z producentem przedyskutować ich budowę tak, by najlepiej służyła psu poszczególnej rasy, rozmiaru. Nie jest żadnym problemem skonstruowanie „wagonika” dla czworonogów, które podróżują w parze, czy w większej grupie w jednym samochodzie. Producent dobiera wówczas takie parametry, by psy podróżowały wygodnie i bezpiecznie w samochodzie typu, którym dysponujemy. To jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o transport psów.

Ważne, by w podróż zabrać także ulubiony koc psa, miskę, czy zabawkę – pełen komfort.