Kot poza domem

przez | 28 marca, 2015

Jeśli wzięliśmy do domu dorosłego kota, nie powinniśmy go zaraz po przywiezieniu wypuszczać do ogrodu, nawet jeśli przeszedł już wszystkie szczepienia. Kot może uciec, zwłaszcza jeśli pochodzi z sąsiedztwa, lub będzie usiłował wrócić do poprzedniego miejsca pobytu. Dlatego należy nowo przybyłego pupila przetrzymać w domu co najmniej przez dwa tygodnie.

Nie należy zmuszać kota, a tym bardziej kociaka, do wyjścia na dwór zaraz po zakończeniu szczepień. Dopiero po dwóch tygodniach kot nabiera odporności i wtedy można go zachęcić, by wyszedł z nami na spacer. Będziemy mogli przekonać się przy tej okazji, czy reaguje na swe imię.

Jeśli bierzemy do domu dorosłego już kota, nie należy zmieniać mu imienia, gdyż trzeba będzie sporo czasu, by przywykł do nowego. Kiedy już nasz kot odważy się wyjść z domu, należy pobyć z nim trochę na dworze. Większość kociąt, a nawet starsze koty, będą zapewne ostrożnie obwąchiwać nowe otoczenie i nie oddalą się tym razem zbytnio od domu. Stopniowo jednak ufność ich wzrośnie i z czasem zżyją się z kotami z najbliższej okolicy. Od tej pory należy zwrócić szczególną uwagę na to, by kotki, które skończyły piąty miesiąc życia, były odpowiednio chronione przed niepożądaną ciążą, lepiej bowiem nie dopuszczać do krycia kotki przy pierwszej okazji.