Orientalny kot krótkowłosy

przez | 7 kwietnia, 2010

Orientalny kot krótkowłosy

Miejsce pochodzenia Wielka Brytania
Początki rasy lata 50. XX w.
Inna nazwa    obcy
Waga    4-6,5 kg
Długość życia    ponad 15 lat
Charakter    inteligentny i wścibski

Szukasz idealnego kota do dekoracji domu? Ponad 300 odmian pod względem ubarwienia i rodzajów sierści tworzy wyborny katalog, dzięki któremu rasa orientalnych kotów krótkowłosych jest stworzona dla ciebie!

Orientalny kot krótkowłosy jest dokładnie taki sam, jak kot syjamski pod względem fizycznym oraz cech charakteru. Jedyną różnicą jest kolor sierści i oczu. Kiedy w drugiej połowie XIX w. przywieziono koty syjamskie do Wielkiej Brytanii z Syjamu (obecna Tajlandia), miały one zarówno jednolite, jak i nakrapiane ubarwienie. Jednak przez lata domowej hodowli największe uznanie zdobył niebieskooki, nakrapiany typ kota syjamskiego. To dzięki niemu właśnie w 1920 r. powstał Brytyjski Klub Kota Syjamskiego, którego członkowie twierdzili, iż „nie są w stanie zachęcić do hodowli innych kotów syjamskich poza niebieskookim rodzajem”.

Liczba kotów syjamskich innych niż niebieskookie stopniowo malała, chociaż sądzi się, że prowadzono hodowle niebieskich i czarnych w Niemczech do rozpoczęcia II wojny światowej. Dopiero w latach 50. XX w. rozpoczęto poważne prace, których celem by to odtworzenie gatunku. Wtedy, gdy do „niesyjamskiego” gatunku kota odnoszono się jako do „obcego”, zaczęły pojawiać się przeróżne kolory i rodzaje – niektóre z nich, takie jak korat czy kot hawański, otrzymały własne nazwy.
Podobnie jak ich syjamscy kuzynowie, orientalne koty krótkowłose są bardzo inteligentne i towarzyskie. Mają dość ciekawską naturę, lubią bawić się i aportować. Koty te kochają wyrażać swoje zadowolenie za pomocą głośnych dźwięków.