Kot ocicat

przez | 7 kwietnia, 2010

Kot ocicat

Miejsce pochodzenia Stany Zjednoczone
Początki rasy 1964
Inna nazwa oci
Waga 2,5-6.5 kg
Długość życia 18-19 lat
Charakter oddany i ekstrawertyczny

Jednym z powodów, dla którego tak trudno było wyhodować ocicata, była ustawa prawna wprowadzona przez Radę Miasta Berkeley w stanie Michigan, gdzie mieszkała Virginia Daly. Ustawa zezwalała na posiadanie tylko trzech dorosłych zwierząt domowych, a nie czterdziestu osobników. Dlatego hodowla początkowo odbywała się w prowadzonym przez nią schronisku dla kotów Dalai Cattety.

Pomimo dokładnie zaplanowanego, selektywnego sposobu rozmnażania i hodowli nowych gatunków kotów czasami najlepsze egzemplarze przychodzą na świat dzięki przypadkowemu połączeniu czy kaprysowi losu. Jednym z takich przypadków jest ocicat – elegancki, cętkowany koto waty o wyglądzie drapieżnika, wyhodowany przypadkiem przez Amerykankę Virginię Dały, która skrzyżowała syjamskiego kota rasy seal point z kotem abisyńskim. Jej zamiarem było stworzenie kota syjamskiego rasy aby point, ale otrzymała kocię o złotych cętkach, które nadawały mu wygląd ocelota. Stąd pochodzi nazwa nowego gatunku – ocicat.

Z biegiem lat pani Daly rozwijała hodowlę, dodając do niej geny amerykańskiego kota krótkowłosego, aby wzmocnić szkielet i nadać posturze kota więcej muskulatury. Gatunek uzyskał tytuł mistrzowski w 1987 r. w Stanach Zjednoczonych, a rok później został zaprezentowany w Wielkiej Brytanii.

Chociaż ocicat wygląda jak dzikie zwierzę, zachowaniem przypomina psa. Wykazuje ogromne przywiązanie do właściciela, przepada za ludzkim towarzystwem i uwielbia zabawy ze swoimi opiekunami. To wyjątkowo inteligentne, ciekawe i ekstrawertyczne zwierzę. Bardzo dobrze radzi sobie z dziećmi, jeżeli tylko traktują je z szacunkiem.