Pointer

przez | 16 marca, 2015

Pointer

Kraj pochodzenia: – Anglia
Klasyfikacja: grupa 7 – wyżły, podgrupa 2 – wyżły brytyjskie i irlandzkie.
Wygląd ogólny: Pointer powinien być harmonijny, pod każdym względem dobrze zbudowany; aktywny, powinien sprawiać wrażenie siły, wytrzymałości i szybkości.
Głowa i czaszka: Czaszka powinna być średniej szerokości, proporcjonalnej do długości kufy. Stop jest dobrze zaznaczony, guz potyliczny silnie wyrażony. Wierzchołek nosa i oprawa oczu jest koloru ciemnego, ale może być nieco jaśniejsza w przypadku maści cytrynowej lub białej. Wierzchołek nosa jest szeroki, delikatny i wilgotny. Kufa jest nieco wklęsła i kończy się na poziomie wierzchołka nosa.
Łuki jarzmowe nie powinny być zbyt wystające. Wargi są dobrze rozwinięte i giętkie.
Oczy: Są osadzone w jednakowej odległości od potylicy i wierzchołka nosa. Pod oczami znajduje się lekka depresja. Oczy powinny być żywe, z wyrazem dobroci; spojrzenie nie powinno być uporczywe, ani bezczelne, ani zbyt uniżone. Oczy, zależnie od maści psa, są koloru orzechowego lub kasztanowego.
Uszy: Powinny być osadzone wysoko. Powinny całkowicie przylegać do głowy. Są one średniej długości, a ich końce mają tendencję do spiczastości.
Szczęki: Zgryz nożycowy, przodozgryz czy tyłozgryz niedopuszczalne.
Szyja: Długa, muskularna, lekko wysklepiona, bez podgardla.
Kończyny przednie: Łopatki długie, ukośne, dobrze nachylone ku tyłowi. Klatka piersiowa ma szerokość dokładnie taką, jaka jest niezbędna do osiągnięcia odpowiedniej pojemności okolicy mostka. Jest głęboka, szczególnie nisko opuszczona w okolicy łokci. Kończyny przednie są proste i zwarte, kość jest owalna, a ścięgna mocno i wyraźnie widoczne. Staw nadgarstkowy nie powinien wystawać przed przedni profil kończyny i powinien tworzyć bardzo lekką wypukłość na powierzchni wewnętrznej. Śródręcze dość długie, mocne i elastyczne.
Tułów: Żebra dobrze wysklepione, zmniejszające się stopniowo w stronę lędźwi, które powinny być mocne, muskularne i lekko wysklepione. Lędźwie są krótkie. Guzy krzyżowe są w dużej odległości od siebie i wyraźne, lecz nie wystające ponad poziom grzbietu. Linia górna od głowy do ogona tworzy serię wdzięcznych łuków, sprawiających wrażenie siły i giętkości.
Kończyna tylna: Kolana dobrze ukątowane. Staw skokowy nisko i blisko ziemi. Zarówno udo, jak i podudzie są dobrze rozwinięte i umięśnione.
Łapy: Owalne, palce są zwarte i wysklepione, o mocnych opuszkach.
Chody: Równomierne. Pies każdym krokiem kryje dużą przestrzeń. Akcja tylnych kończyn daje siłę napędową. Łokcie nie są zwrócone ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Pointer nie powinien w żadnym wypadku wysoko podnosić kończyn tak, jak Hackney (chody wysokie lub podskakujące).
Ogon: Średniej długości, gruby u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi. Powinien być szczelnie pokryty zwartym włosem i noszony na poziomie grzbietu, nie tworząc jednak zagięcia ku górze. Kiedy pies znajduje się w akcji, ogon powinien poruszać się na boki.
Szata: Włos powinien być delikatny, krótki, twardy i równomiernie rozłożony, idealnie gładki, prosty i lśniący.
Maść: Na ogół kolory biało-cytrynowy, biało-pomarańczowy, biało-wątrobiany lub biało-czarny. Maści jednobarwne lub tricolor także są prawidłowe.
Wzrost: Pożądana wysokość wynosi: dla psa 25 – 27 cali (63,5 – 68,58 cm).