Bullmastiff

przez | 26 marca, 2015

Bullmastiff

KRAJ POCHODZENIA: Wielka Brytania.

DATA OPUBLIKOWANIA OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: marzec 1994.

KLASYFIKACJA FCI: Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne.
Sekcja 2.1 Molosy, typ dogowaty.
Nie podlegają próbom pracy.

WRAŻENIE OGÓLNE: Pies masywny, sprawiający wrażenie bardzo silnego lecz nie ociężałego. Mocny i aktywny.

CHARAKTERYSTYKA: Silny, wytrzymały, aktywny i niezawodny.

CHARAKTER: Bardzo żywy, czujny i wierny.

GŁOWA I CZASZKA: Głowa oglądana ze wszystkich stron potężna i graniasta. Gdy pies jest czujny na czole tworzą się fałdy, niewidoczne w spokoju. Obwód czaszki równa się wysokości w kłębie. Czaszka powinna być szeroka i głęboka z dobrze rozwiniętymi policzkami. Zaznaczony stop.
Kufa winna być krótka; odległość od czubka nosa do krawędzi czoła winna wynosić mniej więcej 1/3 całej długości od czubka nosa do guza potylicznego. Kufa pod oczami szeroka, tylko nieznacznie zwęża się ku nosowi. Zakończona tępo, graniasta, we właściwej proporcji do czaszki.
Grzbiet nosa tworzy z frontem kufy kąt prosty. Żuchwa szeroka aż do końca.
Nos szeroki o szeroko rozwartych nozdrzach. Linie kufy oglądane z profilu są proste. Fafle nie obwisłe, nie powinny zachodzić poza dolny kraj żuchwy.
Oczy: Ciemne lub orzechowe. Średniej wielkości, rozstawione na szerokość kufy, pomiędzy nimi znajdować się powinna bruzda czołowa. Oczy jasne lub żółte w najwyższym stopniu niepożądane.
Uszy: W kształcie litery V, załamane do tyłu, osadzone wysoko i szeroko podkreślając kwadratowy kształt czaszki, do czego przywiązuje się dużą wagę. Są małe a ich kolor powinien być ciemniejszy niż umaszczenie szaty na tułowiu. Gdy pies jest podniecony końce uszu powinny znajdować się na wysokości oczu. Uszy w kształcie płatka róży są wysoce niepożądane.
Pożądany zgryz cęgowy, dopuszczalny, ale niepożądany nieznaczny przodozgryz. Kły duże, szeroko rozstawione, pozostałe zęby silne i regularnie rozstawione w szczęce.

SZYJA: Dobrze wysklepiona, średniej długości, bardzo muskularna. Obwód jej prawie równy jest obwodowi głowy.

KOŃCZYNY PRZEDNIE: Klatka piersiowa szeroka i głęboka, zachodząca głęboko między kończyny przednie. Przedpiersie głębokie. Łopatki muskularne, ukośne i silne, ale nie nadmiernie przeładowane. Kończyny silne i proste, o mocnym kośćcu. Rozstawione szeroko. Nadgarstki proste i silne.

TUŁÓW: Grzbiet krótki i prosty, wzmacniający wrażenie krępej budowy. Grzbiet nie może jednak być tak krótki, aby ograniczał zwrotność bullmastiffa. Grzbiet karpiowaty lub łękowaty wysoce niepożądany.

KOŃCZYNY TYLNE: Lędźwie szerokie i muskularne, z proporcjonalnie zaznaczoną słabizną. Kończyny tylne silne i muskularne, podudzie dobrze rozwinięte, powinno świadczyć o sile i zwrotności, ale nie powinno być zbyt ciężkie. Staw skokowy umiarkowanie kątowany. Postawa krowia jest wysoce niepożądana.
Łapy: Palce dobrze wysklepione i zwarte, tzw. kocia łapa. Opuszki twarde. Pożądane ciemne pazury. Mało zwarta łapa jest wysoce niepożądana.

OGON: Wysoko osadzony, silny u nasady, zwężający się ku końcowi, sięga do stawu skokowego. Noszony prosto lub zagięty, lecz nigdy nie wzniesiony jak u psów gończych. Ogon załamany w wysokim stopniu niepożądany.

CHODY/RUCH: Ruch powinien wykazywać siłę i użytkowość. U psa oglądanego w ruchu od przodu i od tyłu kończyny nie powinny krzyżować się czy też „przeplatać”. Prawa kończyna przednia i lewa kończyna tylna powinny unosić się i opadać równocześnie. Zwarty grzbiet, na który nie wpływa ujemnie mocne przesuwanie tylnych kończyn, powinien gwarantować wyrównany i harmonijny ruch.

SZATA: Krótka i twarda, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, ściśle przylegająca. Długi, jedwabisty lub wełnisty włos wysoce niepożądany.

UMASZCZENIE: Wszelkie odcienie pręgowania, płowe lub czerwone. Kolor powinien być wyraźny i czysty. Dopuszczalne są małe, białe znaczenia na piersi. Wszelkie inne białe znaczenia są wadą. Wymagana jest czarna, ograniczona do kufy maska, rozjaśniająca się stopniowo w kierunku oczu, ciemna oprawa oczu nadaje psu typowy wyraz.

WYMIARY:
Wysokość w kłębie: Psy 63,5 do 68,5 cm, Suki 61 do 66 cm.
Waga: Psy 50 – 59 kg Suki 41 – 50 kg.

WADY: Każde odstępstwo od wzorca należy traktować jako wadę. Jej ocena powinna być proporcjonalna do stopnia tego odstępstwa.