Przyzwyczajanie psów i kotów do siebie

przez | 9 września, 2020

Przyzwyczajanie psów i kotów do siebie: nasze wskazówki.

Sceny z życia codziennego właściciela zwierzaków: pies goni kota – i od razu zawraca. Albo dlatego, że nie docenił szybkości kota lub nie uważał, że koty również mają pazury. My, ludzie, od wieków obserwujemy ten spór między psami i kotami. Ale jest to prawdopodobnie bardziej poważne nieporozumienie. Nie oznacza to jednak, że psy i koty naprawdę wspaniale się dogadują, gdy ludzie nie patrzą. Jeśli twój pies i kot wejdą w siebie, może to być niebezpiecznie, zwłaszcza gdy spotkają się po raz pierwszy. Jednak wrogość prawdopodobnie nie jest oparta na wrodzonej wrogości. Koty i psy mają trudności ze zrozumieniem siebie. Ich mowa ciała i zachowanie są na to zbyt różne.

Jeśli więc chcesz zintegrować psa z istniejącym kocim domem, czeka Cię nie lada wyzwanie. Tutaj pokazujemy, jak łączenie psów i kotów i utrzymywanie ich razem może przebiegać bezproblemowo.

W skrócie: Jak przyzwyczaić do siebie koty i psy?

  • W najlepszym przypadku: zacznij wcześnie zbliżać psy i koty. Młode zwierzęta najszybciej przyzwyczajają się do obcych gatunków.
  • Stopniowo zbliżaj kota i psa: najpierw w oddzielnych pokojach, potem pierwsze spotkanie pod Twoim okiem.
  • Bądź świadomy różnicy w języku ciała między kotami i psami. Umożliwia to wczesne identyfikowanie konfliktów.
  • Stwórz miejsce spokoju dla obu zwierząt.
  • Zwróć jednakową uwagę zarówno na kota, jak i psa. Nie zachęcaj do konfliktu.
  • Nagradzaj pozytywne zachowanie.
  • Bardzo ważne: bądź cierpliwy.

Wiele z tych punktów ma również zastosowanie, jeśli chcesz przyzwyczaić dwa koty do siebie lub trzymać je razem. Najważniejsze jest to, abyś Ty jako właściciel zachował spokój i był świadomy swojej odpowiedzialności za swoje zwierzęta. Poświęć trochę czasu, aby uważnie obserwować zachowanie kota i psa podczas ich pierwszego spotkania oraz przez kilka pierwszych tygodni. Ale także daj zwierzętom czas na przyzwyczajenie się do siebie i nauczenie się swojego języka.

Zrozum różny język ciała kotów i psów

Nawet w komunikacji międzyludzkiej zawsze dochodzi do nieporozumień. Problemy nie zmniejszają się w miarę interakcji różnych gatunków. Na przykład, jeśli kot mruczy na parapecie, możesz użyć języka kota, aby wskazać, że jest wygodny. Jednak pies rozumie to jako ryk ostrzegawczy.

Ogony psów i kotów również często powodują nieporozumienia. Świadomie lub nieświadomie, zarówno psy, jak i koty dużo „rozmawiają” ogonami – ale porozumiewają się za pomocą zasadniczo innej gramatyki. Gdy pies macha ogonem, sygnalizuje radość i euforię. Z drugiej strony dla twojego kota jest to agresywne ostrzeżenie, ponieważ koty merdają ogonem tylko wtedy, gdy są zdenerwowane lub czują się zagrożone. U kotów podniesiony ogon jest często oznaką serdeczności i otwartości umysłu, au psów ogon wystrzeliwuje, gdy są gotowe do ataku.

W ten sposób wspierasz harmonię między psem a kotem

Pozytywny początek jest ważny dla płynnego współistnienia psów i kotów. Przygotuj swojego kota i psa indywidualnie do pierwszego spotkania. Zapobiegnie to doświadczaniu przez obie strony stresu związanego z ponownym zjednoczeniem, który może spowodować długotrwałe obciążenie relacji.

Na początku trzymaj kota i psa w różnych pokojach. Dzięki temu oboje mogą oznaczyć pomieszczenie własnymi znakami zapachowymi. Po pewnym czasie możesz zmienić pokoje. Pozwala to Twojemu kotu przyzwyczaić się do zapachu psa i na odwrót. Jeśli kot i pies spotkają się po raz pierwszy, zdecydowanie powinieneś tam być. Najlepiej trzymać psa na smyczy, aby nie było żadnych spięć. To daje Ci kontrolę nad sytuacją i daje Twoim zwierzakom efekt uspokajający.

Postaraj się być cierpliwy: przyzwyczajenie się do tego zajmie kilka tygodni, zanim będziesz mógł połączyć psa i kota. Do tego czasu nie należy pozostawiać obu zwierząt w tym samym pomieszczeniu bez opieki.

Zawsze daj im obojgu szansę na dystansowanie się od siebie. Szczególnie Twój kot potrzebuje swojej przestrzeni. Może to być miejsce na parapecie lub drapak, do którego pies nie może dosięgnąć. Ale pies doceni również osobiste odosobnienie. Nie zapomnij nagrodzić obu za sukcesy. Kot i pies spokojnie się wąchają? Nagradzaj to zachowanie! To poprawia nastrój i wzmacnia pożądane zachowanie. Ale nie faworyzuj żadnego ze zwierząt! Obaj powinni otrzymać od ciebie taką samą opiekę i nagrody, aby nie było zazdrości.

Psy i koty są bardzo adaptacyjne. Kiedy pies i kot nauczą się nawzajem języka ciała i węchu, po pewnym okresie przyzwyczają się do przyjaźni.