Przygotowanie pokarmu dla kota

przez | 27 marca, 2015

Przygotowanie pokarmu dla kota

Kotom na ogół pokarm z puszki smakuje bardziej niż inne rodzaje podawanego im pożywienia. Pokarm puszkowy odznacza się dużą wilgotnością i jest produkowany z dodatkiem różnych rodzajów mięsa, np. wołowiny, królika, drobiu, wątroby itp. Jeśli karmimy kota wyłącznie takim pożywieniem, dobrze jest dla urozmaicania jadłospisu zmieniać co jakiś czas rodzaj gotowych produktów.

Należy kupować tylko dobre jakościowo gatunki pokarmu które prócz bardzo atrakcyjnego zapachu zawierają wszystkie witaminy oraz sole mineralne i stanowią pełnowartościowa pożywienie.

Dzienna porcja pokarmu dla dorosłego kota powinna, zgodnie ze wskazaniem, wynosić 2/3 puszki o wadze około 400g. Nie należy podawać kotu więcej pożywienia, niż może on zjeść na jeden raz, szczególnie jeśli jest to pokarm z puszki, gdyż wysycha on, traci zapach, a w dodatku w temperaturze pokojowej przyciąga muchy. Zaleca się też przyzwyczajanie kota od samego początku do jedzenia w regularnych odstępach czasu. Małemu kotu potrzebne są trzy lub cztery posiłki dziennie, a kiedy już osiągnie dziewiąty miesiąc życia, można je ograniczyć do dwóch: jeden rano, a drugi wieczorem. W przeciwieństwie do kotów żyjących w warunkach naturalnych, ich udomowieni krewniacy nie zjadają całego podanego im pokarmu za jednym razem, lecz zazwyczaj powracają do miseczki kilkakrotnie.

Przed podaniem kotu jedzenia puszkowego lub gotowanego należy je pokrajać na drobne kawałki i umieścić miskę z pokarmem w miejscu, gdzie będzie można łatwo sprzątnąć rozrzucone po podłodze resztki. Koty mają zwyczaj wyciągać z miski kawałki jedzenia i wlec je po dywanie. Głęboka miska zapobiega podobnym praktykom. Jedzenie z otwartej puszki należy trzymać w lodówce, by zachowało świeżość przez parę dni. Najlepiej jest od razu przełożyć zawartość puszki do plastykowego pojemnika ze szczelną pokrywką.

Pokarm z puszki, choć jest stosunkowo drogi, staje się coraz popularniejszą formą pożywienia dla kota. Ostatnio dużym powodzeniem cieszy się także półsuchy produkt sprzedawany w pudełkach. Waży mniej, zaś jednorazowe porcje pokarmu w osobnych torebkach są wygodniejsze w użyciu. Nie wszystkie koty przepadają jednak za takim rodzajem pożywienia, chociaż jest dość wilgotne i bogate w mięso. Suchy pokarm zawiera jeszcze mniej wody niż półsuchy, na ogół poniżej 10%. Z tego powodu może pozostawać w misce przez cały dzień, gdyż ani smak, ani jakość nie ulegają pogorszeniu. Ważne, by jednocześnie podawać kotom odpowiednią ilość wody do picia, że by zrównoważyć jej niedobór w pożywieniu.

Podawanie suchego pokarmu może spowodować dolegliwości urologiczne, zwłaszcza wystąpienie kociego syndromu urologicznego. Koty, które już cierpiały uprzednio na tę dolegliwość, nie powinny spożywać stale suchego pokarmu.