Inne kłopoty z kotami

przez | 28 marca, 2015

Inne kłopoty z kotami

Pewne nawyki, ujawniające sie już u kocięcia, mogą przysparzać poważnych kłopotów w przyszłości. Niektóre kocięta potrafią drapać i gryźć w czasie zabawy i takie zachowanie może stwarzać problemy w domu, gdzie są małe dzieci. Jeśli kocię tak właśnie reaguje w trakcie zabawy, należy okazać stanowczość. Trzeba je podnieść i umieścić w innej części pokoju oraz przestać zwracać na nie uwagę, aż samo do nas podejdzie. Tylko w ostatecznym razie należy mu wymierzyć lekkiego klapsa w tylną część tułowia. Spryskanie wodą też bywa dobrym środkiem ostrzegawczym. Następnym nawykiem ujawniającym się u kociąt w okresie niemowlęcym jest ssanie wełny. Nie wiadomo właściwie dokładnie dlaczego tak robią, ale podobne nawyki są częste u kotów rasowych. Należy przeciwdziałać temu, rezygnując z wełnianego posłania. Dobre rezultaty daje czasami urozmaicenie pokarmu. Można spróbować zwiększyć kotu poziom błonnika, dodając otrąb do po karmu z puszki.

Niektóre koty mają kłopotliwy zwyczaj wspinania się po sprzętach, także po nogach ludzi. Sprawia to ból i trzeba kota stanowczo tego oduczyć – tą samą metodą, jaką stosujemy wobec kota, który drapie pod czas zabawy. Mogą być jednak trudności z oduczeniem kota od wskakiwania na meble.

Nie zapominajmy o tym, że jeśli kot się czegoś przestraszy będzie szukał osłony w miejscu położonym wysoko. Jeżeli dwa nie znane sobie koty wpuścimy do jednego pomieszczenia, oba zaczną wspinać się jak nąjwyżej, niszcząc nieraz przy okazji cenne sprzęty.