Chiński grzywacz

przez | 23 marca, 2015

Chiński grzywacz

Pochodzenie : Chiny
Patronat: Wielka Brytania
Wrażenie ogólne: Mały, żywy i pełen gracji pies, kościec średni lub delikatny. Gładkie, bezwłose ciało, włosy jedynie na łapach, głowie i ogonie lub pokryte delikatna woalką włosa.
Cechy charakterystyczne: Dwa wyraźne typy w tej rasie: typ przypominający jelenia, elegancki, o delikatnej kości oraz typ krepy, o mocniejszym ciele i kośćcu, przypominający kuca.
Usposobienie: Wesoły, nieagresywny.
Głowa i czaszka: lekko zaokrąglona i wydłużona czaszka. Policzki o czystej rzeźbie, suche i zwężające się w kierunku kufy. Stop lekko zaznaczony, nie przesadny. Skóra na głowie gładka, bez nadmiernych namarszczeń. Odległość potylicy do stopu jest identyczna jak odległość od stopu do końca kufy. Kufa zwężająca się lekko, lecz nie spiczasta, sucha, bez obwisłych fafli. Nos wydatny, szerokość zharmonizowana z kufa. Każdy kolor nosa jest dopuszczalny. Głowa pełna wdzięku, o czujnym wyrazie. Wargi cienkie i przylegające. Idealna grzywa zaczyna się od stopu, zwężając się ku dołowi szyi. Grzywa może być różnej długości, długa i obfita jest preferowana, jednak skąpa jest dopuszczalna.
Oczy: Tak ciemne, że wydają się czarne, ukazując niewiele białkówek lub wcale. Średniej wielkości, w kształcie migdałów. Osadzone odlegle od siebie.
Uszy: Osadzone nisko. Najwyższy punkt nasady ucha na poziomie zewnętrznego kąta oka. Duże i stojące, z piórami lub bez. U odmiany powder puff (owłosionej) dopuszczalne są uszy wiszące.
Zgryz: Szczęki mocne, z doskonałym równym zgryzem nożycowym, tzn. górne zęby ściśle zachodzą na zęby dolne, osadzone równo w łukach.
Szyja: Szczupła i bez podgardla. Długa, elegancko osadzona w obręczy barkowej. W ruchu noszona wysoko i lekko łukowata.
Kończyny przednie: Łopatki kształtne, wąskie, dobrze kątowane. Kończyny długie i smukłe, ustawione pewnie pod tułowiem, Łokcie przylegające do tułowia. Nadgarstki delikatne lecz mocne, ustawione prawie pionowo. Palce nie ustawione ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.
Tułów: Średniej długości lub długi. Prężny. Klatka piersiowa dość szeroka i głęboka, nie beczkowata, głęboka do łokcia. Mostek nie wystający do przodu. Umiarkowanie zaznaczona talia.
Kończyny tylne: Dobrze zaokrąglony i muskularny zad, mocne lędźwie, podudzie mocne, długie, płynnym łukiem połączone z krótką stopą. Kątowanie kończyn tylnych odpowiednie dla utrzymania poziomej linii grzbietu. Tylne kończyny szeroko rozstawione.
Łapy: Krańcowo zajęcze łapy, wąskie i bardzo długie, z niezwykłym wydłużeniem małych kości międzystawowych, szczególnie w przednich łapach, które zdają się mieć dodatkowe stawy. Pazury każdej barwy, umiarkowanie długie. Skarpetki idealnie ograniczone do palców, nie mogą sięgać ponad nadgarstek. Łapy nie ustawione ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.
Ogon: Osadzony wysoko, noszony w ruchu w górze lub opuszczony. Długi i zwężający się ku końcowi, prawie prosty, nie zawinięty lub zakręcony w którakolwiek stronę, opuszczony naturalnie podczas odpoczynku. Pióro długie i obfite, ograniczone do 2/3 długości ogona. Mało obfite pióro jest dopuszczalne.
Chód: Długi, płynny i elegancki, z dobrym wykrokiem i mocna akcją kończyn tylnych.
Szata: Bez dużych owłosionych miejsc na którejkolwiek części tułowia. Skóra delikatna, gładka i ciepła w dotyku. U 0dmiany owłosionej (powder puff) szata składa się z podszycia z delikatną woalką długich włosów, woalka ta stanowi cechę typowa dla rasy.
Maść: Wszystkie kolory i ich kombinacje.
Wysokość: idealna wysokość psów – 28-33 cm w kłębie, suk 23-30 w kłębie. Ciężar nie powinien przekraczać 5,5 kg, choć występuje duża rozpiętość.