Cykl rozrodczy kota

przez | 29 marca, 2015

Cykl rozrodczy kota

Żaden właściciel kota nie może sobie pozwolić na bagatelizowanie potrzeb swego pupila, gdyż mają one znaczący wpływ na zachowanie się zwierzęcia.
Wiek, w którym koty osiągają dojrzałość płciową, jest nieco zróżnicowany w zależności od rasy. Koty syjamskie mogą być gotowe do rozmnażania się już w dwudziestym tygodniu życia, chociaż większość ich osiąga dojrzałość płciową dopiero około siódmego miesiąca życia.
Koty długowłose (perskie) rozwijają się płciowo później i pierwsza ruja u kotek nie występuje przed ukończeniem przez nie dziesięciu miesięcy. Koty samce dojrzewają zazwyczaj nieco później od kotek, ale powinny być zdolne do rozpłodu w wieku dwunastu miesięcy.
Objawy rozpoczynającej się rui są na ogół łatwe do rozpoznania. W poprzedzającym ją okresie kotka staje się niespokojna i zarazem bardzo łasa na pieszczoty. Potem, w czasie rui kiedy dopuszcza już do siebie samca, kotka tarza się po podłodze i głośno zawodzi. Stąd często używa się terminu „zawodzenie” zamiast określenia „ruja”.
Chociaż z pozoru może się wydawać, że kotka wije się z bólu, zawodzenie takie jest czymś normalnym i nie powinno budzić niepokoju. Kotka zacznie też spryskiwać moczem teren, aby przywabić koty. Wyprowadzając kotkę na dwór na smyczy zauważymy, że mocz jej przywabił już pani miejscowych adoratorów. Z tego powodu należy stanowczo przetrzymać ją w domu i nakłonić do załatwiania się do kuwety.
O kotkach mówi się, że mają owulację prowokowaną i że pod tym względem różnią się od większości ssaków, ponieważ wydzielanie się komórek jajowych nie odbywa się w regularnych okresach, lecz pod wpływem kopulacji. Zapłodnienie nastąpi wówczas, kiedy nasienie znajdzie się w jajowodach, wtedy bowiem komórki jajowe wydostają się z pęcherzyka Graafa. Po kryciu zachowanie kotki wróci do normy, a jeśli zaszła w ciążę, to oznaki rui powinny stopniowo ustać w ciągu kilku dni.
Jeśli kotka nie zaszła w ciążę, mniej więcej po dwóch tygodniach wystąpi nowa ruja i wtedy kotka będzie bardzo chętnie uciekać z domu na poszukiwanie partnera.
Czas trwania rui różni się w zależności od rasy i wieku kotki. W niektórych wypadkach, zwłaszcza u kotów syjamskich, może w ogóle nie być przerwy między jedną rują, a drugą i kotki będą bez przerwy zawodzić przez kilka miesięcy, co stanowi ciężką próbę wytrzymałości dla słuchających tego ludzi.
W takich warunkach najlepszym wyjściem jest wywołanie stymulowanej owulacji, a taki zabieg może być przeprowadzony przez lekarza weterynarii. Wywołana w taki sposób owulacja da objawy normalnej ciąży. Faza taka nazywana jest ciążą urojoną, miotu z niej nie będzie, a mniej więcej po 6 tygodniach ruja wystąpi ponownie. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają, zamiast wywoływania stymulowanej owulacji, podawanie kotce w tym okresie chloromadinum, femingenu lub innych środków, które skutecznie zapobiegają rui.
Zmiany zachodzące w cyklu rozrodczym kotki są powodowane przez substancje organiczne zwane hormonami. Stymulujący hormon wy cizie lany przez przysadkę mózgową, pobudza jajniki produkujące komórki jajowe w pęcherzykach Graafa. One to wydzielają hormon oestrogenu, który ma wpływ na takie właśnie zachowanie się kotki podczas rui.
Jajeczka uwolnione z pęcherzyków Graafa zostają zapłodnione przez nasienie wędrujące do rogów macicy. Tam właśnie zapłodnione jajeczka, czyli zygoty, wczepią się w błonę śluzową macicy. Z czasem rozwiną się błony płodowe, dostarczające pożywienia rozwijającym się embrionom. Przeciętny miot składa się z 3-6 kociąt, chociaż mogą być odchylenia od tej liczby.