Owczarek kataloński

przez | 16 marca, 2015

Owczarek kataloński

Perro de Pastor Catalán, jak nazywają go jego rodacy, robi światową karierę pod nazwą Gos d’Atura.
OPIS
Owczarek kataloński jest blisko spokrewniony z owczarkiem pirenejskim. W górach północnej Hiszpanii zna każdy kamień – większość swego czasu spędza tu na poszukiwaniu zagubionych owiec.

 • Silny pies, mocnej budowy
 • Czujne spojrzenie
 • Obwisłe uszy
 • Mocne lędźwie
 • Muskularne kończyny
 • Długi włos
 • Wysokość w kłębie – 47 do 55 cm psy, 45 do 53 cm suki
 • Waga: 18 kg psy, 16 kg suki
 • Przeciętna długość życia: 12 lat Owczarki iberyjskie
  Historię owczarków iberyjskich można pojąć tylko wtedy, jeśli zrozumie się znaczenie hiszpańskiej i portugalskiej hodowli owiec dla hodowli tych zwierząt w całej Europie. Wszystkie znane dziś rasy owiec hodowanych na wełnę pochodzą mniej lub bardziej bezpośrednio od krzyżówek rodzimych odmian z merynosami. Pierwotna ojczyzną merynosów były prawdopodobnie niektóre regiony dzisiejszej Turcji, skąd zwierzęta te – przez starożytną Grecję i Rzym – trafiły na Półwysep Iberyjski, skąd dopiero rozpoczęły swój podbój całej dzisiejszej Europy. Stada przeganiane były na sprzedaż na niezwykle dalekie odległości, co trwało czasami kilka miesięcy i niejednokrotnie zdarzało się że suka hiszpańskiego czy portugalskiego owczarka wracała do domu, by po kilku dniach urodzić szczenięta będące efektem mariażu z pudlem owczarskim znad Bałtyku czy z schapedoesem z Holandii.

Gos d’Atura Catalá
Katalońska nazwa owczarka brzmi Gos d’Atura Catalá – pies ten po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w Katalonii, w północnowschodniej górskiej części Hiszpanii. To tu od stuleci wykonywał swą ciężką pracę, strzegąc i pasając stada w trudnym, górzystym i skalistym terenie. Praca ta ukształtowała silny charakter psów tej rasy.

Iris i Tac
Przez wiele lat rasa ta pozostawała w cieniu innych znanych psów, a pierwsze rzeczywiście wiarygodne notatki o niej pochodzą dopiero z początku XX wieku. Takie psy jak Cuco (urodzony w 1915 roku), Pasto (urodzony w 1922 r) czy Milan (urodzony w 1924 roku) uchodzą za pierwszych przedstawicieli rasy i była jako pierwsze wpisane do ksiąg rodowodowych hiszpańskiego towarzystwa kynologicznego Real Sociedad Central Canina. Jednak za założycieli nowej linii – a w praktyce nowej rasy, wyrównanej pod względem wyglądu i charakteru – uchodzi syna Milana imieniem Tac i suka zwana Iris. To na ich podstawie opracowano pierwszy wzorzec rasy, opublikowany w 1929 roku.

Rosnąca popularność
Pierwszy klub rasy – zrzeszenie przyjaciół Gos d’Atura Catalá – założono dopiero w 1981 roku, ale od pierwszych dni czyni on wiele dla popularyzacji 'swojej' rasy. Co roku organizowane są w Hiszpanii wystawy specjalistyczne i klubowe, z mnóstwem nagród i konkursów, na których psy tej rasy mogą przedstawić się szerszej publiczności. Hodowcy cieszą się zwłaszcza, że pomału psy te zaczynają przebijać się także i poza swa ojczyzną, zwłaszcza we Francji i we Włoszech.