Tresura dalmatyńczyka

Tresura dalmatyńczyka

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego psa, z którym czas będą spędzać wszyscy członkowie Twojej rodziny, powinieneś wziąć pod uwagę również charakterystycznego, przyjaznego dalmatyńczyka. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu uczynisz z niego niezastąpionego towarzysza i wiernego przyjaciela całej rodziny.

Ta czarno-biała, cętkowana rasa, pochodząca z terenów dawnej Dalmacji (czyli obecnej Chorwacji i Jugosławii) była niegdyś wykorzystywana w łowiectwie i myślistwie. Sporych rozmiarów, smukłe i niezwykle dostojne psy po gończych przodkach odziedziczyły muskularną i silną budowę ciała oraz niezwykłą zwinność w płynnych ruchach.

Powszechnie uważa się dalmatyńczyki za psy niezwykle potulne, łagodne i delikatne, szczególnie względem dzieci, które nierzadko niezbyt ostrożnie obchodzą się z nimi podczas codziennych zabaw i pieszczot. Należy jednak zaznaczyć, iż odpowiednio wytresowany dalmatyńczyk może świetnie służyć za psa obronnego, bowiem wcale nie zapomniał on o swoich pierwotnych właściwościach i instynktach.

Jeżeli będziesz wychowywał dalmatyńczyka od szczeniaka, z pewnością okaże się on nieprzeciętnie wiernym i oddanym towarzyszem. W razie potrzeby obroni swojego właściciela i jego najbliższych, ryzykując nawet swoim zdrowiem lub życiem.

Szkolenie dalmatyńczyków najczęściej przebiega zupełnie bezproblemowo, ponieważ są to psy niezwykle inteligentne, pojętne i cierpliwe. Dzięki temu posłusznie i chętnie spełniają polecenia i komendy trenera, ciesząc się z możliwości pokazania właścicielowi swojego całkowitego oddania i podporządkowania.

Biorąc pod uwagę gończe uwarunkowania dalmatyńczyków, zarówno pod względem przeznaczenia jak i ich wyglądu i charakteru, należy zapewnić im sporo ruchu na świeżym powietrzu. Bardzo żywe i ruchliwe zwierzęta, przystosowane swoją anatomią do długich, męczących gonitw za zwierzyną potrzebują dużo wolnej przestrzeni. Dobrze wytresowane i odpowiednio pielęgnowane przez właścicieli muszą mieć zapewnioną sporą dawkę ruchu, w celu ćwiczenia solidnych mięśni i wytrzymałych stawów skokowych.

Energiczne i chętne do zabawy z właścicielem dalmatyńczyki bardzo łatwo dadzą się wytresować, nawet bez pomocy wykwalifikowanego trenera. Można zatem samodzielnie uczyć psa podstawowych komend i wykonywania poleceń.

Należy jednak zwrócić uwagę, by podczas szkolenia nie stosować ostrych i kanciastych przedmiotów, by nie doprowadzić do jakichkolwiek urazów mechanicznych lub psychicznych naszego pupila.