Jamniki krótko, szorstko i długowłose

przez | 21 sierpnia, 2019

Jamniki krótko, szorstko i długowłose

Jamniki to psy myśliwskie, które posiadają radosne usposobienie, są niesamowicie żywiołowe i uwielbiają gonić ptaki oraz małe zwierzątka. Ponadto, są dosyć uparte, w związku z czym musimy poddać je tresurze, by nie sprawiały nam żadnych problemów. Trzeba również zaznaczyć to, że ze względu na długość sierści wyróżniamy trzy rodzaje jamników.

Pierwszym z nich jest jamnik krótkowłosy, który wywodzi się od psów gończych pochodzących z terenów dzisiejszych Niemiec. Przede wszystkim, jego głównym zadaniem podczas polowania jest gonitwa za zwierzyną, płoszenie oraz norowanie. Obecnie często hodowane są też jako psy do towarzystwa, z tego względu że są potulne, wierne i szybko się uczą. Cechują się krótką i gęstą sierścią. Niestety czasami bywają złośliwe, ale z drugiej strony bardzo przywiązują się do właściciela i w jego obronie są gotowe oddać nawet własne życie. Z pewnością, są bardzo wrażliwe, dlatego nie można na nie podnosić głosu, gdyż stracimy ich zaufanie i to na długi okres.

Natomiast jamnik długowłosy charakteryzuje się lśniącą sierścią i tzw. piórami na ogonie i zewnętrznej stronie kończyn. Ponadto, rasa ta powstała wskutek krzyżówki jamnika gładkowłosego z długowłosymi płochaczami lub cocker spanielami. Trzeba zaznaczyć to, iż posiada on głowę najbardziej szlachecką spośród wszystkich odmian psów tej rasy i niżej osadzone, dłuższe uszy. Nie zapominamy także o jamniku szorstkowłosym, który jest psem domowym. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to najmłodsza rasa jamników, która została wyhodowana dopiero w XX wieku, przypuszczalnie powstała w wyniku krzyżówki jamnika krótkowłosego z szorstkowłosymi pinczerami lub terierami. Wyróżnia się silnym instynktem i jest równie uparty jak pozostałe jamniki.

Z pewnością, śliczne jamniki mogą pełnić też funkcję obrońców naszego domostwa, ponieważ szczekają niezwykle głośno i są bardzo lojalne w stosunku do właściciela, zaś w stosunku do obcych bywają nieufne. Trzeba podkreślić to, że stanowią doskonałe towarzystwo dla dzieci, ale pod warunkiem iż wcześniej zostały poddane właściwej tresurze. Poza tym, iż charakter jest też w dużej mierze uzależniony od ich rasy. A, więc długowłose jamniki są spokojniejsze od krótkowłosych, zaś szorstkowłose niezwykle odważne. Oprócz tego, jamniki potrzebują ciągłego zainteresowania, a kiedy im go brakuje, stają się nieznośne i za wszelką cenę próbują zwrócić na siebie uwagę. Jamniki również szybko się przystosowują do nowych warunkach życia, kochają zabawy w szczególności na świeżym powietrzu.

Jak widać, jamniki są nie tylko doskonałymi myśliwymi, ale i idealnymi towarzyszami zabaw. Ponadto, szybko przywiązują się do swoich właścicieli, którym są lojalne. Uwielbiają ruch i wszelkiego rodzaju psoty, w związku z czym rewelacyjnie się „dogadują” z najmłodszymi.