Odpowiednia ilość pokarmu dla psa

przez | 15 marca, 2015

Odpowiednia ilość pokarmu
Ogólna ilość pokarmu podawanego psu zależy od uznania właściciela.

pokarm psyTabela podaje przybliżone ilości pokarmu dla psów różnej wielkości. Na szczęście nietrudno zorientować się, kiedy pies otrzymuje za dużo lub za mało jedzenia i wyrównać nadmiary lub niedobory. Kontynuowanie niedokarmiania lub przekarmiania psa może doprowadzić do niekorzystnych zmian zdrowotnych,

Kolejne etapy życia
Oczywiste jest to, że w różnych okresach życia psa stosujemy inne formy żywienia. W pierwszych tygodniach życia szczenięta zależą całkowicie od matki i uzyskiwanego od niej zaopatrzenia w składniki odżywcze. Nieco starsze szczenięta często zjadają zwrócony przez sukę pokarm, można im na to pozwolić, jest to zjawisko zupełnie naturalne. Odsadzanie, czyli stopniowe przejście od karmienia przez matkę do samodzielnego odżywiania się, następuje pomiędzy siódmym a dwunastym tygodniem życia, zaś u niektórych dużych ras – nawet później. Szczenięta powinny wtedy otrzymywać pokarm o dużej wartości odżywczej, treściwy, łatwo strawny. Ich żołądki są za małe do przyjęcia wystarczającej ilości jedzenia na okres dłuższy niż kilka godzin, dlatego muszą dostawać pokarm znacznie częściej. Suka u szczytu laktacji, karmiąca miot musi otrzymać przynajmniej trzy razy więcej pożywienia niż normalnie.
Psy zażywające intensywnego ruchu, jak np. greyhoundy albo psy myśliwskie, potrzebują co najmniej dwa razy więcej pokarmu, niż wynosi przeciętna dieta podstawowa. Jeszcze inaczej trzeba odżywiać psa, który np. ciągnie sanki, kiedy to ciężkiej pracy towarzyszy chłód.
Starsze psy mają powolniejszą przemianę materii i wymagają pokarmu mniej energetycznego: ich organizmy mogą mniej efektywnie trawić i przyswajać pokarm. Oznacza to powrót do zasady ..niedużo i często” i podawania jedzenia bogatego pod względem odżywczym. Część starszych psów wykazuje znacznie mniejsze zainteresowanie pokarmem i jedzenie trzeba dostosować do ich gustu. Należy także pamiętać, że nie tylko tryb życia i wiek, ale i zmiana miejsca pobytu psa może wpłynąć na apetyt.