Pies grenlandzki Dog

przez | 16 marca, 2015

Pies grenlandzki

Pochodzenie: Grenlandia

Patronat: kraje skandynawskie

Użytkowanie: pies pociągowy. Klasyfikacja FCI: grupa 5 szpice i psy ras pierwotnych, Sekcja 1 nordyckie psy zaprzęgowe, bez prób pracy.

Wrażenie ogólne: Pies grenlandzki jest bardzo silnym szpicem polarnym, tak zbudowanym, że może zdobyć się na wytrwałość konieczną w twardej pracy psa pociągowego w warunkach arktycznych.

Głowa:
Mózgoczaszka:
Czaszka szeroka, lekko wysklepiona. Stop podkreślony, ale nie stromy.
Trzewioczaszka: Nos latem musi być czarny, zimą może być cielisty. Kufa silna, klinowata, szeroka u nasady zwęża się w stronę nosa, lecz nie jest spiczasta. Grzbiet nosa od nasady do czubka prosty i szeroki. Fafle cienkie i napięte.
Zęby: niezwykle silne, zgryz nożycowy.
Oczy: preferowane ciemne, lecz mogą być dostosowane do barwy sierści; lekko ukośne, ani wyłupiaste, ani zbyt głęboko osadzone; swobodny, nieustraszony wyraz.
Uszy: raczej małe, trójkątne, o zaokrąglonych czubkach; noszone wyprężone prosto.

Szyja: Bardzo mocna i dość krótka.

Tułów: Wysokość w kłębie jest nieco mniejsza od długości ciała; tułów bardzo mocny i dobrze umięśniony. Grzbiet prosty. Lędźwie proste i szerokie. Zad lekko opadający. Klatka piersiowa bardzo obszerna. Brzuch leży na jednej linii z klatką piersiową, nie jest podciągnięty.

Ogon: Gruby i raczej krótki; osadzony wysoko i noszony ciasno zwinięty nad grzbietem.

Kończyny: Kończyny przednie widziane od przodu są całkowicie proste; silnie umięśnione; ciężka budowa kostna. Łokcie swobodnie poruszające się, lecz przylegające do tułowia. Kończyny tylne oglądane od tyłu są całkowicie proste; lekko kątowane silnie umięśnione; budowa kostna ciężka, Staw skokowy szeroki i mocny.
Stopy: Raczej grube, mocne, zaokrąglone z silnymi pazurami i odpornymi opuszkami.

Włos: okrywa włosowa musi być podwójna: gęsty i miękki podszerstek oraz gęsty, gładki i szorstki włos okrywowy bez kędziorów i fal. Włos na głowie i nogach jest raczej krótki, na tułowiu raczej długi bogaty i długi na spodzie wyglądającego puszyście ogona.
Umaszczenie: Dozwolone wszelkiego rodzaju umaszczenia, tak jedno- jak i wielobarwne z wyjątkiem albinizmu; albinosy są dyskwalifikowane.

Wielkość: Wysokość w kłębie: psy 60 i więcej cm, suki 55 i więcej cm.