Driver

przez | 23 marca, 2015

Driver

Drever, zwany też gończym szwedzkim, to jedna z ras psów należąca do grupy VI (psy gończe i posokowce) oraz sekcji 1.3 (małe psy gończe) (FCI: wzorzec 130).

Drever to rasa wywodząca się ze Szwecji. Za jej bezpośredniego przodka uważa się psy Westphalian Dachsbracke (w Polsce nazywane westfalskimi gończymi krótkonożnymi lub jamnikogończymi westfalskimi), ale w powstaniu rasy prawdopodobnie wzięły też udział beagle, do których Drevery są odrobinę podobne. Nazwa Drever wywodzi się od szwedzkiego słowa drev oznaczającego polowanie. Rasa ta powstała specjalnie do tropienia sarn, lisów i zajęcy i w tym celu wykorzystywana jest do dziś. Popularna jest nie tylko w rodzinnej Szwecji, ale także Norwegii i Finlandii. Chociaż poza Skandynawią jest bardzo rzadka, została uznana przez niektóre zagraniczne związki kynologiczne (na przykład Canadian Kennel Club).

Drever to pies o mocnej budowie i wydłużonej sylwetce. Dorosłe psy mogą mierzyć od 32 do 38 cm w kłębie (doskonały wzrost to 35 cm), suki 30-36 cm (najlepiej oceniana wysokość to 33 cm). Głowa powinna być długa, dość duża w stosunku do reszty ciała, o przylegających faflach, prostym lub lekko wypukłym grzbiecie nosa i czarnej trufli o rozwartych nozdrzach. Oczy najlepiej ciemnobrązowe, lśniące, pełne wyrazu, nie mogą być wyłupiaste. Uszy szerokie, umiarkowanie długie, osadzone dość nisko, o zaokrąglonych końcach. Szyja długa i muskularna, bez luźnej skóry. Tułów mocny, wydłużony, unoszący się nieznacznie w kierunku zadu. Klatka piersiowa długa, obszerna, sięgająca poniżej łokci. Ogon mocny, gruby u nasady. Kończyny mocne, o grubym kośćcu, silnych, muskularnych udach, zdecydowanie krótkie w stosunku do masywnego, wydłużonego tułowia. Wilcze pazury nie są pożądane i usuwa się je

Sierść najkrótsza na głowie, uszach i dolnych partiach kończyn, najdłuższa na szyi, udach i grzbiecie. Włosy powinny być proste i dobrze przylegać do skóry.

Dopuszczalne wszystkie umaszczenia z widocznymi białymi znaczeniami na przedzie, bokach i grzbiecie. Preferowane umaszczenie dowolne z białym „kołnierzem” obejmującym klatkę piersiową i szyję, łapy oraz koniec ogona. Idealne znaczenia symetryczne. Umaszczenie czysto białe niedopuszczalne.

Drever to pies stworzony do myślistwa i posiada wszystkie cechy niezbędne dla swojej „profesji”. Jest psem czujnym, zrównoważonym, spokojnym, nie daje się prowokować. Nie powinien być nadmiernie agresywny ani zbyt nieśmiały. Drevery niezwykle rzadko wykorzystywane są jako psy do towarzystwa.