Brytyjski szylkretowy kot krótkowłosy

przez | 3 kwietnia, 2010

Brytyjski szylkretowy kot krótkowłosy

Miejsce pochodzenia Wielka Brytania
Początki rasy    lata 80. XIX w.
Inna nazwa     tortie, kot hiszpański,  calico (o białym ubarwieniu)
Waga    4—8 kg
Długość życia    12— 13 lat
Charakter    uczuciowy    i inteligentny

Koty szylkretowe mają równomiernie rozrzucone łatki na całym ciele, zaś szylkretowo-białe będą miały wielkie łaty białego filtra.

Chociaż koty szylkretowe są dość powszechne i należą do pierwszych gatunków kotów krótkowłosych na Wyspach Brytyjskich, to jedno z najtrudniejszych w hodowli zwierząt. Aby stworzyć torti, jak przyjęło się je pieszczotliwie nazywać, samicę należy skrzyżować z jednokolorowym czarnym, kremowym lub rudym kotem krótkowłosym. Jednak nawet taka kombinacja nie zapewnia sukcesu – być może uzyskamy jedno kocię na cały miot
o właściwym umaszczeniu. Z powodu skomplikowanego charakteru genetyki, która determinuje kolor, prawie wszystkie koty szylkretowe to samice – samce (1 na około 3000) są zazwyczaj bezpłodne.
Innym rodzajem brytyjskiego kota szylkretowego jest kot szylkretowo-biały (stary gatunek, znany wcześniej jako kot hiszpański, calico w Stanach Zjednoczonych) oraz brytyjski niebieski kot szylkretowo-biały (najnowsza odmiana, w której czarny i rudy kolor zastąpiono niebieskim i kremowym).
Podobnie jak pozostałe koty szylkretowe, zwierzę to jest inteligentne, uczuciowe i    niezależne, może stać się wyjątkowym pupilem całej rodziny.