Kot mieszany

przez | 7 kwietnia, 2012

Kot mieszany

Miejsce pochodzenia cały świat
Początki rasy    ok. 4000 r. p.n.e
Inna nazwa    dachowiec
Waga    3,5-7 kg
Długość życia    12—15 lat
Charakter    uczuciowy

Na całym świecie żyje obecnie ponad 100 milionów kotów!

Przy całej uwadze, jaką poświęca się zwierzętom rodowodowym, łatwo zapomnieć o zwyczajnych dachowcach. A przecież to one stanowią największą część kociej populacji. W żyłach wszystkich kotów płynie ta sama krew sławnych przodków, przed wiekami czczonych jako bóstwa i szanowanych przez władców.

Rodowodowe koty krótkowłose zaczęto odróżniać od zwyczajnych mieszańców dopiero w połowie XIX w. Wraz z rozkwitem mody na kocich pupilków wyłapywano uliczne koty o najciekawszej barwie i poddawano selektywnej hodowli w celach wystawowych, leli długowłosi krewni, pochodzący z Persji lub Turcji, krzyżowani byli z innymi długowłosymi lub krótkowłosymi kotami. Jednak geny kotów krótkowłosych są dominujące, więc długowłose koty nierodowodowe należą do rzadkości. Najczęstszym ubarwieniem krótkowłosych kotów mieszanych są pręgi. Przenoszony za pomocą dominującego genu, ten rodzaj ubarwienia stanowi świetny kamuflaż, zwłaszcza podczas polowania. Prawie zawsze mieszany gatunek cechuje się zmiennym zachowaniem i trudniejszym charakterem niż jego rasowy odpowiednik.

Jednak to właśnie dachówce są idealnymi kandydatami na zwierzęta domowe. Chociaż trudne i oporne w wychowaniu, wykazują się nie mniejszą inteligencją, czułością i lojalnością niż ich arystokratyczni krewni. Przecież w ponure zimowe wieczory nie liczy się, jakiego gatunku zwierzę zwinie się w ciepłą, miękką kuleczkę na twoich kolanach, prawda?