ZWIĘKSZONE WYDALANIE MOCZU POŁĄCZONE Z PRAGNIENIEM

przez | 17 marca, 2015

Układ moczowy – choroby

W skład układu moczowego wchodzą nerki, pęcherz moczowy. moczowody oraz ogniwo łączące układ moczowy ze światem zewnętrznym – cewka moczowa. Jedynie ten ostatni odcinek różni się u płci męskiej i żeńskiej. U suki cewka moczowa uchodzi do pochwy, podczas gdy u psa przechodzi ona przez prącie i znajdującą się w nim kość prącia.

ZWIĘKSZONE WYDALANIE MOCZU POŁĄCZONE Z PRAGNIENIEM
Psy z zaburzeniami pracy układu moczowego wydalają zazwyczaj duże ilości silnie rozwodnionego moczu. Jednocześnie wzrasta u nich pragnienie i wyrównawcze pobieranie wody. Objawom tym może towarzyszyć ból: jeśli ból wzrasta do tego stopnia, że pies nie może od dac moczu, należy zapewnić mu pomoc lekarską.

Jeśli pies może oddawać mocz, następuje duża utrata płynów i zwiększone pobieranie wody. Może temu towarzyszyć tendencja do wymiotów, co powoduje dodatkową utratę płynów z organizmu.

Stan psa wyraźnie się pogarsza, jeżeli powyższa sytuacja jest spowodowana niewydolnością nerek. Następuje wówczas zatrucie organizmu, ponieważ uszkodzone nerki nie mogą z niego usuwać produktów przemiany materii. Ograniczenie tych dolegliwości i pewną ulgę może przynieść specjalna dieta.