JAK ZWALCZAĆ PCHŁY U KOTA

przez | 29 marca, 2015

JAK ZWALCZAĆ PCHŁY U KOTA

Jeśli to możliwe, należy czesać kota poza domem, aby pchły, jeśli są, zostały na dworze. Jednym z pierwszych objawów obecności pcheł u kota jest uporczywe drapanie się, a jeśli przyjrzymy się jego okrywie włosowej, znajdziemy w niej typowe dla pcheł odchody.
Podczas czesania kota dobrze jest ustawić obok miseczkę z wodą, by strząsać do niej złapane pchły. Można też tępić pchły zabijając je od razu.
Aby wytępić pchły u swego kota, należy wymyć go specjalnym szamponem przeciw pchłom albo mydłem. Szampon jest wygodniejszy w użyciu, gdyż tworzy obfitą pianę. Niełatwo jest wykąpać kota, gdyż większość kotów nie znosi zanurzania w wodzie .
Jeżeli kąpiel ma być zabiegiem uwalniającym kota od pcheł, należy wprzód starannie zaznajomić się z instrukcją. Niektóre z preparatów mogą okazać się bowiem toksyczne i wymagać starannego płukania okrywy włosowej po odbytej kuracji. Można użyć do tego celu dzbanka, trudno będzie natomiast zmusić kota, by stał spokojnie, zwłaszcza gdy kąpiel odbywa się na powietrzu.
Tym samym roztworem dobrze jest też wymyć legowisko kota. Jednym ze sposobów wytępienia pchlich jajek jest wyczyszczenie domu odkurzaczem, szczególnie brzegów dywanów. Proszek przeciw pchłom także bywa w takich przypadkach skuteczny.

PROSZKI, AEROZOLE ORAZ OBRÓŻKI

Proszek do tępienia pcheł u kota jest najłatwiejszy w użyciu, musimy jednak pilnie obserwować, czy nie wywołuje on nadmiernego ślinienia się kota. Jeśli tak, wówczas należy prędko wyczesać proszek z okrywy włosowej.
Obróżki przeciw pchłom bywają całkiem bezpieczne, jeśli są wykonane z rozciągliwego materiału. Najlepiej byłoby kupić specjalny medalion do zawieszania na zwykłej elastycznej obróżce, który wydziela przez pewien czas substancję chemiczną. Jednakże zdania co do skuteczności takiego medalionu są podzielone. Obróżki muszą być z kolei ciasno zapięte, co często wywołuje uczulenie skóry dokoła szyi.
Tępienie pcheł u kociąt preparatem chemicznym musi być przeprowadzone z zachowaniem największej ostrożności ze względu na jego toksyczność.
Należy bardzo starannie przeczytać wskazówki na opakowaniu. Niektóre z preperatów do zwalczania pcheł u psów zupeł nie nie nadają się dla kotów.

NEGATYWNE SKUTKI ZAPCHLENIA

Jeśli kot jest uczulony na pchły, zareaguje na nie grudkową egzemą w postaci swędzących podrażnień na skórze. Swędzenie jest wówczas tak dokuczliwe, że w miejscach, gdzie kot stale się drapie, tworzą się strupy, dochodzi do wypadania włosów, a także do infekcji. Środki odkażające, na przykład karbol, lizol, są nieskuteczne w zwalczaniu pcheł oraz ich jajek i nie należy tych środków używać. W każdym razie trzeba zachować szczególną ostrożność w posługiwaniu się nimi, gdyż niektóre są trujące dla kotów.
Pchły odgrywają rolę pośrednich żywicieli w cyklu rozwojowym tasiemca. Mogą również przenosić infekcje pierwotniaków poprzez krew, między innymi chorobę zwaną złośliwą anemią kocią, polegającą na tym, że pierwotniaki atakują czerwone ciałka krwi powodując anemię i osłabienie organizmu kota.