KOCIE PCHŁY

przez | 29 marca, 2015

KOCIE PCHŁY

Są to najczęściej spotykane pasożyty zewnętrzne. Kocie pchły mogą żerować także na ludziach, jeśli zostaną usunięte z ich naturalnego żywiciela. Niektórzy właściciele kotów stają się podobnie jak one uczuleni nawet na sporadyczne ukąszenia pcheł wywołujące bolesne i bardzo dokuczliwe opuchnięcie. Pchły rozmnażają się najbardziej w ciepłych miesiącach roku. Koty przebywające przez pewien okres na swobodzie mogą złapać pchły z rozmaitych źródeł, chociażby od psów lub królików. Pchły pochodzące od zwierząt będą przeważnie gromadziły się koło głowy, choć mogą się też rozprzestrzeniać po całym ciele.
Ciepło odgrywa ważną rolę w cyklu rozwojowym pcheł, ale wielkie znaczenie ma także wilgotność powietrza. Jeśli wilgotność utrzymuje się poniżej 50%, wówczas pchły nic będą mogły dokończyć swego cyklu rozwojowego.
Ważne jest to, by orientować się w cyklu rozwojowym pasożytów, w tym wypadku pcheł, by móc przeciwdziałać ich rozmnażaniu się. Jajka pcheł przenoszą się z kota na pościel oraz na te miejsca w domu, gdzie kot zazwyczaj sypia
Jedna samica pchły składa około 800 jajek, toteż w sprzyjających warunkach ilość tych pasożytów może stać się prawdziwą plagą. Nie wystarczy tylko poddać kota zabiegowi odpchlenia, należy to samo zrobić w jego otoczeniu, by zapobiec poważnym infekcjom.