Posokowiec hanowerski

przez | 16 marca, 2015

Posokowiec hanowerski

Kraj pochodzenia: Niemcy.

Użytkowanie: Tropowiec, Posokowiec. Klasyfikacja FCI: grupa 6 Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne.
sekcja 2. Posokowce.
Podlega próbom pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY: Posokowce hanowerskie wywodzą się bezpośrednio od tzw. Leithundów – psów tropiących, znanych już w Średniowieczu. Wraz z pojawieniem się broni palnej zmieniła się metoda polowania na grubą zwierzynę, a z nią sposób pracy posokowców, które odtąd służyły głównie do poszukiwania postrzałków. Od 1894 roku istnieje klub – Verein Hirschmann e. V., który zajmuje się hodowlą posokowców. W tym czasie powstała i utrwaliła się właściwa nazwa rasy – Posokowiec hanowerski. Psy tej rasy przez cały czas są hodowane ze szczególnym uwzględnieniem ich cech użytkowych.

WYGLĄD OGÓLNY: Posokowiec hanowerski sprawia wrażenie psa średniej wielkości, proporcjonalnego, pełnego siły. Dobrze zbudowane, mocno umięśnione kończyny przednie i tylne umożliwiają wytrwałą pracę. Zbyt wysokie kończyny, szczególnie przebudowane, utrudniają pracę nosem i nie są pożądane. Szeroka, głęboka klatka piersiowa pozostawia wiele miejsca do rozwoju płuc i serca. Lekko pofałdowane czoło i przejrzyste, ciemne oczy nadają posokowcom hanowerskim typowy historyczny wyraz. Typowa dla rasy jest maść czerwona pręgowana, od jasnej do ciemnej czerwieni, tworzy wiele wariantów kolorystycznych.

WAŻNE PROPORCJE:
a) długość tułowia: wysokość w kłębie 1,4: 1
b) głębokość klatki piersiowej: wysokość w kłębie 0,5: 1
c) długość kufy: długość głowy 0,5: 1

ZACHOWANIE – CHARAKTER: Spokojny i pewny charakter, przy tym doskonale porozumiewa się ze swoim przewodnikiem, ale nieufny w stosunku do obcych. Wysoka zdolność koncentracji w czasie tropienia.

GŁOWA: Skóra na czole lekko pofałdowana. Mózgoczaszka: Czaszka szeroka, rozszerzająca się ku tyłowi, płasko wysklepiona, guz potyliczny słabo zaznaczony, wyraźne łuki brwiowe. Stop przeważnie mocno zaznaczony, u psów wyraźniejszy.
Trzewioczaszka:
Nos szeroki, najczęściej czarny, rzadko ciemnobrązowy. Nos duży, szeroki, skrzydełka nosa dobrze rozwarte. Grzbiet nosa lekko wysklepiony lub prawie prosty, u psów bardziej wysklepiony. W kierunku czoła stopniowo zwężający się.
Kufa mocna, głęboka i szeroka, dobrze rozwinięta (około 50% długości głowy).
Wargi opadające i dobrze zaokrąglone.
Uzębienie dobrze rozwinięte, bardzo mocne, proste, kompletne – 42 zęby. Zgryz nożycowy lub cęgowy.
Szczęki mocno umięśnione i bardzo silne.
Oczy nie za głęboko osadzone, dobrze zamykające się powieki, tęczówki ciemnobrązowe. Oczy wolne od ektropium i entropium.
Uszy średniej wielkości, wysoko i szeroko osadzone, gładkie bez fałd, dobrze przylegające do głowy, dolna krawędź zaokrąglona.

SZYJA: Długa i mocna, rozszerzająca się stopniowo w kierunku klatki piersiowej. Podgardle pełne i luźne, lekki łałok dopuszczalny.

TUŁÓW: Górna linia długa, często lekko przebudowana. Kłąb dobrze zaznaczony, mocne osadzenie szyi. Grzbiet mocny. Lędźwie przy lekkiej wypukłości szerokie i giętkie. Zad szeroki i długi, lekko opadający w kierunku ogona. Klatka piersiowa głęboka i pojemna, bardziej szeroka niż głęboka. Linia dolna i brzuch stopniowo wstępująca, brzuch lekko podciągnięty.

OGON: Wysoko osadzony, długi i nieco wygięty; u nasady mocny, stopniowo zwęża się ku końcowi.

KOŃCZYNY: Kończyny przednie widziane z boku ustawione prostopadle do tułowia i proste. Widziane z przodu proste, proporcjonalne do tułowia. Łopatka płasko przylegająca, solidnie umięśniona, dobrze ukośnie ułożona. Przedramię długie. Łokieć dobrze ułożony do tyłu i przylegający. Przedramię proste, dobrze umięśnione. Staw nadgarstkowy szeroki, prawie prosty. Sródręcze nigdy całkiem pionowe. Łapy mocne, okrągłe; palce dobrze wysklepione, ciasno przylegające; duże i mocne, pazury silne. Kończyny tylne widziane z boku są stawiane lekko do przodu lub też lekko do tyłu. Dobrze kątowane. Widziane z tyłu proste. Miednica szeroka i pojemna. Udo solidnie umięśnione, Kolano: kąt stawu kolanowego większy niż 120°. Podudzie proste i suche. Staw skokowy szeroki i mocny. Śródstopie prawie prostopadłe do podłoża, Łapy okrągłe, palce zwarte.

CHODY: Opanowane wszystkie rodzaje chodu, ruch pełen temperamentu, elastyczny. Przy pracy preferowany jest stęp i galop.

SKÓRA: Gruba, luźna, przeważnie pofałdowana na głowie i szyi. Pofałdowane czoło jest typowe.

OKRYWA WŁOSOWA: Włos krótki, gęsty, twardy prawie szorstki, tylko na tylnej krawędzi ud trochę dłuższy i grubszy. Owłosienie na ogonie jest gęste i twarde, na spodniej części trochę dłuższy i grubszy. Umaszczenie od jasnej do ciemnej czerwieni jeleniej, mocniej lub słabiej pręgowane, z maską lub bez. Białe znaczenia na przedpiersiu nie są tolerowane.

WZROST i WAGA: Wysokość w kłębie: – psy 50-55 cm,- suki 48-53 cm.
Waga: psy 30-40 kg,- suki 25-35 kg.