Kot somalijski

przez | 8 kwietnia, 2011

Kot somalijski

Miejsce pochodzenia Ameryka Północna
Początki rasy    1963
Inna nazwa    długowłosy kot abisyński
Waga    3,5-5,5 kg
Długość życia    12-14 lat
Charakter   inteligentny i dobrze ułożony

Jedna z pierwszych hodowczyń kota somalijskiego, Evelyn Mague, nadała gatunkowi nazwę pochodzącą od Somali i – afrykańskiego kraju graniczącego z Etiopią.

Cudowny kot o dzikim wyglądzie jest długowłosą wersją kota abisyńskiego – jego niezwykle bogate futro zawiera aż 10 różnokolorowych pasm, które nadają mu niecodzienny wygląd. Uważa się, że gen odpowiedzialny za długie włosy dodano do genów kota abisyńskiego około lat 30. XX w. Jedną z pierwszych nosicielek została Mrs. Mew, bezdomna wojenna hybryda abisyńska, którą znaleziono podczas nalotu w Londynie w 1940 r.

Chociaż długowłosy kot abisyński został po raz pierwszy zaprezentowany w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 50. XX w., dopiero w latach 60. naprawdę dostrzeżono potencjał tego gatunku. W 1963 r. długowłosy Aby został dla żartu dołączony do kotów abisyńskich na pokazie w Calgary. Chociaż jego obecność wywołała spore rozbawienie u pozostałych hodowców, zdołała również zwrócić uwagę jednego z sędziów, Kena McGilla. Oczarowany pięknem kota, poprosił jego właścicielkę, Mary Mailing, o jeden egzemplarz i w taki oto sposób powstała jedna z pierwszych hodowli kota somalijskiego. Wielu tradycyjnych hodowców kotów abisyńskich nie chciało oglądać prezentacji długowłosej wersji ich ukochanych pupilków, jednak wysiłek kilku osób przyniósł owoce w postaci Klubu Kota Somalijskiego, założonego w 1972 r. Gatunek ten został ostatecznie zarejestrowany przez FIFe w 1982 r., a w 1991 r. przez GCCF.

Tak jak ich abisyńscy krewni koty somalijskie są bardzo inteligentne i dobrze ułożone. Przepadają za ludzkim towarzystwem, kochają zabawki oraz gry, chociaż od czasu do czasu bywają nieśmiałe. Bardzo lubią przebywać na powietrzu i mają skłonności do wędrowania, więc zabezpieczenie ogrodu jest konieczne.