Drzwiczki z klapką dla kota

przez | 28 marca, 2015

Drzwiczki z klapką dla kota

Jeśli zamierzamy pozwolić naszemu kotu swobodnie wychodzić z domu i wchodzić do niego, należy zaopatrzyć się w kocie drzwiczki z klapką. Instaluje się je zazwyczaj na zewnętrznych drzwiach prowadzących na dwór, a nawet, jeśli trzeba, umieszcza w ścianie, chociaż może to być dokuczliwe ze względu na przeciągi.

Z tego właśnie powodu niektórzy właściciele kotów mający oszklone werandy, tzw. zimowe ogrody, wolą takie drzwiczki z klapka umieszczać raczej w drzwiach zewnętrznych werandy niż w tych prowadzących do mieszkania. Kot może wrócić wówczas do przytulnego legowiska, natomiast używane przez niego drzwiczki nie będą przysparzać większych kłopotów w domu. Ujemną stroną wszelkich tego rodzaju drzwiczek jest to, że właściciel kota nie ma w istocie żadnej kontroli nad tym, jakie koty wchodzą do niego do domu. Pech może sprawić, że do środka domu wejdzie jakiś kocur i opryska moczem dywany i meble w typowy dla niego sposób. Można w pewnym stopniu zapobiec temu, nakładając własnemu kotu obróżkę z magnesem, co mu pomoże otworzyć drzwiczki, gdy znajdzie się blisko nich, ale w praktyce inne koty też mogą się przy okazji wśliznąć do mieszkania Ważne jest to, by umieścić dolną krawędź drzwiczek ok. 10 cm nad ziemią, żeby kot mógł wchodzić i wychodzić bez trudu. Można takie drzwiczki wykonać własnoręcznie, ale najlepiej kupić gotowe w sklepie. Nie należy kupować dużych drzwiczek, gdyż powodują przeciągi, mogą też skusić dzieci do przełażenia przez nie, co grozi im uwięźnięciem.

Chcąc przyuczyć kota do korzystania z drzwiczek, należy pozostawić go w domu, a samemu wyjść na dwór, stanąć przy drzwiczkach od zewnątrz trzymając w ręce jakiś koci przysmak, na przykład kawałek kurczęcia lub innego świeżego mięsa, i następnie zawołać kota po imieniu. Większość kotów ochoczo wyskoczy przez otwór, zwłaszcza jeśli je czeka w nagrodę taki smaczny kąsek Należy powtórzyć len sam manewr następnym razem już od wnętrza domu. Trzeba leciutko odchylić klapę drzwiczek gałązką lub patyczkiem. Kiedy zawołamy na kota, powinien on łapką podważyć klapkę, by uniosła się całkiem do góry.

W ten sposób nauczy się on używać drzwiczek i wkrótce będziemy mogli pozostawić klapkę w normalnej pozycji, gdyż kot zacznie wchodzić i wychodzić przez otwór bez żadnych oporów.

Lepiej będzie zainstalować klapkę zaopatrzoną w osłonę od przeciągów, niż zwykłą umieszczoną tylko na zawiasach. Praktyczne też są drzwiczki z otworem okrągłym zamiast kwadratowego, przesłonięte kawałkiem plastyku lub gumy. przez które kot przepycha się wchodząc do domu lub wychodząc z niego. Na początku należy usunąć plastykowy element w czasie wdrażania kota do korzystania z drzwiczek, tak aby otwór był dobrze dla niego widoczny.