Chart irlandzki Wilczarz

przez | 23 marca, 2015

Chart irlandzki Wilczarz

Kraj pochodzenia: Irlandia.
Wygląd ogólny: Chart irlandzki nie powinien mieć ciężkiej i masywnej budowy jak dog, ale winien być potężny. Jest dużego wzrostu, o władczym wyglądzie, dobrze umięśniony, mocno, lecz harmonijnie zbudowany, w ruchu lekki i żywy, głowa i szyja wysoko noszone, koniec ogona lekko zakręcony ku górze.
Głowa i czaszka: Głowa długa, kości czołowe nieznacznie podwyższone i nieznaczna bruzda między oczami. Czaszka nie za szeroka, kufa długa, umiarkowanie spiczasta. Oczy ciemnego koloru. Uszy małe i noszone podobnie jak u greyhounda.
Szyja: Raczej długa, bardzo mocna i muskularna, mocno wygięta, bez podgardla i luźnej skóry wokół krtani.
Kończyny przednie: Łopatki muskularne, pozostawiające przestrzeń dla klatki piersiowej, ustawione skośnie. Łokcie nisko osadzone, bez tendencji do kierowania się na zewnątrz lub do środka. Noga i przedramię muskularne, a cała kończyna mocna i całkowicie prosta.
Tułów: Klatka piersiowa bardzo głęboka i szeroka. Grzbiet raczej długi niż krótki. Lędźwie wypukłe, brzuch podciągnięty.
Kończyny tylne: Udo i podudzie długie i muskularne, mocne jak u greyhounda, stawy skokowe osadzone nisko, nie ustawione do wewnątrz ani na zewnątrz. Stopy umiarkowanie duże i owalne, nie skierowane ku tyłowi lub na zewnątrz. Palce zwarte, łukowato wygięte. Pazury bardzo mocne, wygięte.
Ogon: Długi, nieco zakrzywiony, umiarkowanie gruby, dobrze pokryty włosem.
Szata: Włos szorstki i twardy na tułowiu, nogach i głowie, szczególnie drutowaty i długi nad oczami i na żuchwie.
Maść: Szara, pręgowana, czerwona, czarna, czysto biała, płowa a także wilczasta, błękitna, moręgowana i piaskowa z czarnymi znaczeniami uszu i warg.
Waga i wymiary: Minimalny wzrost i ciężar psów powinien wynosić 79 cm i 60 kg, suk 71 cm i 45 kg. Zwierzęta poniżej tej granicy powinny być gorzej oceniane. Duży wzrost jest celem, do którego należy dążyć i pożądane jest ustalenie rasy, której pies będzie mierzył 82-87 cm oraz będzie silny, odważny, aktywny i proporcjonalny.
Wady: Za lekka lub za ciężka głowa, zbyt mocno wysklepione kości czołowe, uszy duże, zwisające płasko przy głowie, krótka szyja, obwisłe podgardle, za wąska lub za szeroka klatka piersiowa, zapadnięty, wygarbiony lub całkowicie prosty grzbiet, krzywe kończyny przednie, miękka łapa, skręcona do środka lub na zewnątrz, luźne palce, zbytnio skręcony ogon, słaby zad i mierne umięśnienie tułowia, zbyt krótki tułów, różowa lub wątrobiana barwa powiek, a także wargi i nos w innym kolorze niż czarny oraz bardzo jasne oczy.