Okres poporodowy kotki

przez | 29 marca, 2015

Okres poporodowy kotki

W normalnych warunkach zaraz po zakończeniu porodu kotka odpoczywa liżąc ssące kocięta. Ważne jest to, aby w tym czasie młode otrzymywały mleko od własnej matki, ponieważ tzw. siara (pierwsze mleko), czyli colostrum, zawiera ochronne przeciwciała, które zapewniają kociętom odporność na choroby w początkowym okresie życia Nie należy bez potrzeby przeszkadzać kociętom w tym okresie. Kotki są na ogól bardzo dobrymi matkami, ogromnie opiekuńczymi wobec swego potomstwa. Jeżeli wydaje nam się, że w miocie jest kotek z poważnymi wadami, np. rozszczepieniem podniebienia, należy natychmiast takie kocię uśpić.
Oznaką tej wady bywa wyciekanie mleka przez nozdrza w wyniku wadliwego sklepienia górnej części podniebienia. Należy takie kocię dostarczyć lekarzowi weterynarii, który je bezboleśnie uśpi, bowiem leczenie nic tu nie pomoże.
Należy zadbać o to, żeby kotka karmiąca młode miała stale w pobliżu dostateczną ilość wody. Musi dużo pić, aby zrównoważyć niedobór płynu, wynikający z karmienia miotu. Możemy podawać jej regularnie mleko, jak również wodę, ale jeśli kotka jest uczulona na krowie mleko, trzeba wówczas użyć specjalnego preparatu zastępującego mleko, który jest prze znaczony do sztucznego karmienia kociąt.
Kotkę należy karmić regularnie, ale najlepiej pozwolić jej jeść tyle, ile chce.
Młode kotki będą z początku ssały matkę co parę godzin i na ogół będą zachowywały się spokojnie. Ale jeśli popiskują i są bez przerwy w ruchu oznacza to, że coś nie jest w porządku, być może matka nie ma dla nich dostatecznej ilości mleka.
Należy wówczas obejrzeć sutki i sprawdzić, czy jest w nich mleko. Jeśli dostrzeżemy, że któryś z sutków jest zaczerwieniony, gorący i sprawia ból, będzie to wskazywać na miejscowy stan zapalny, często określany jako masticis. Wymaga to leczenia antybiotykiem i zasłonięcia zainfekowanego sutka przed kociętami aż do momentu wyleczenia.
Niebawem ustali się wśród kociąt hierarchia dominacji i kocięta okupujące sutki znajdujące się najbliżej tylnych nóg będą rosły szybciej, ponieważ z sutków tych wypływa więcej mleka.
Wydalanie pozostałości łożyska przez kotki trwa od pięciu do dziesięciu dni od porodu Jeśli wydalanie odchodów macicznych trwa zbyt długo, powinniśmy porozumieć się z lekarzem weterynarii, zwłaszcza jeśli zauważymy, że kotka straciła apetyt i zaczyna zaniedbywać kocięta w tym okresie.
W normalnych warunkach kocięta będą przybierać na wadze w tempie 85 gramów na tydzień. W siódmym dniu po urodzeniu zaczną się im otwierać oczy, które trzeba delikatnie przemywać, jeśli skleją się ponownie. Kotka cały czas będzie myć małe, liżąc je raz po raz, co ma na celu także skłonienie ich do oddawania moczu i kału.