Cairn terier

przez | 23 marca, 2015

Cairn terier

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Data publikacji obowiązującego wzorca: 24. 06. 1987

Użytkowanie: terier.

Klasyfikacja FCI: grupa 3 – teriery, sekcja 2 – teriery małe
Próby pracy nie są wymagane.

Wygląd ogólny: Jest to zwinny, ruchliwy pies, wyhodowany po to, by pracował, o czym świadczy jego wygląd. Pewnie stoi na przednich kończynach, tylne mocnej budowy. Klatka piersiowa głęboka. Porusza się swobodnie. Sierść jest odporna na zamiany atmosferyczne.

Zachowanie/charakter: Jest psem czynnym, lubiącym ruch i proste życie. Wesoły i nieustraszony. Pewny siebie, ale nie agresywny.

Głowa: Mała, ale w dobrej proporcji do całości, obrośnięta. Mózgoczaszka szeroka, z wyraźnym wgłębieniem między oczami. Stop zaznaczony.

Trzewioczaszka: Trufla nosowa czarna. Kufa mocna.

Uzębienie: zęby silne. Szczęka i żuchwa mocne, ale nie ciężkie i długie, zgryz nożycowy regularny i kompletny, znaczy to że siekacze szczęki przykrywają siekacze żuchwy przy ścisłym domknięciu i są pionowo ustawione. Oczy szeroko rozstawione, średniej wielkości, ciemnoorzechowe, lekko zagłębione w oczodołach, otoczone krzaczastymi brwiami. Uszy małe, spiczaste, dobrze noszone i stojące, nie powinny być zbyt zbliżone ku sobie ani obrośnięte obfitą sierścią.

Szyja: Dobrze związana z tułowiem, niekrótka.

Tułów: Grzbiet prosty, średniej długości.
Lędźwie silne i giętkie.
Klatka piersiowa: nisko schodzące, dobrze wysklepione żebra.

Ogon: Krótki, proporcjonalny, dobrze porośnięty sierścią, ale nie tak obfitą, by przypominał pióropusz. Nie jest osadzony nisko, ani też wysoko, noszony radośnie, ale nie zakręcony ponad grzbietem.

Kończyny: Kończyny przednie średniej długości, porośnięte twardą sierścią, kość mocna, ale nie za gruba.
Łopatki skośne.
Łokcie nigdy nie odstające.

Kończyny tylne: Uda bardzo silne i muskularne.
Stawy kolanowe o dobrym, ale nie przesadnym kątowaniu.
Stawy skokowe nisko umiejscowione, widziane od tyłu nie są skierowane na zewnątrz ani do wewnątrz.
Łapy przednich kończyn są mocniejsze od tylnych i mogą kierować się lekko na zewnątrz. Opuszki palców grube i mocne. Łapy szczupłe, wąskie, a także o rozwartych palcach i długich pazurach są wadliwe.

Ruch: Swobodny i płynny. Daleki wykrok kończyn przednich, tylne mocno odpychają się od podłoża. Stawy skokowe nie są względem siebie ani szeroko, ani wąsko ustawione.

Okrywa włosowa:
Włos:
ma bardzo duże znaczenie, odporny na zmiany atmosferyczne. Włosy są dwojakiego rodzaju: okrywowe bardzo obfite, twarde, ale nie grube. Podszerstek jest krótki, miękki i gęsty. Rzadka i skąpa sierść jest poważnym niedostatkiem. Lekko kędzierzawa, falująca jest dopuszczalna.

Umaszczenie: kremowe, pszeniczne, czerwonorude, szare, prawie czarne. Pręgowania tych wszystkich odcieni są dozwolone. Niepożądana jest maść czysto czarna, biała i czarna podpalana. Ciemne zakończenia włosów na kufie (maska) i na uszach są bardzo charakterystyczne i typowe.

Wzrost i waga: Wysokość w kłębie wynosi ok. 28-31 cm, i idzie w parze z idealną wagą wynoszącą od 6 do 7,5 kg.