Owczarek szetlandzki

przez | 16 marca, 2015

Owczarek szetlandzki

KLASYFIKACJA FCI – Grupa I, psy pasterskie i stróżujące

WRAŻENIE OGÓLNE – niewielki, długowłosy pies pracujący o eleganckim wyglądzie, łatwy do ułożenia i inteligentny. O symetrycznej budowie ciała, tak że żadna część nie pozostaje w dysproporcji wobec całości psa. Obfita sierść, tworzaca grzywę i kryzę. Ładnie ukształtowana głowa i słodki wyraz pyska dopełniają całości wyglądu.

CHARAKTER – czujny, łagodny, inteligentny, silny i pełen wigoru.

TEMPERAMENT – Przywiązany i posłuszny swojemu właścicielowi, nieufny wobec obcych. Nigdy nie okazuje nerwowości.

GŁOWA I CZASZKA – Głowa elegancka; patrząc z góry lub z boku w kształcie wydłużonego tępo zakończonego klina, zwężającego się od uszu w kierunku nosa. Szerokość czaszki proporcjonalna do jej długości i kufy. (Całość należy rozpatrywać w stosunku do rozmiarów psa). Czaszka płaska, umiarkowanie szeroka na odcinku między uszami, bez guza potylicznego. Policzki płaskie, gładko przechodzące w dobrze wypełnioną kufę. Mózgoczaszka i kufa równej długości, a punktem podziału jest wewnętrzny kącik oka. Górna linia czaszki równoległa do górnej linii kufy, z nieznacznym ale wyraźnym stopem. Nos, wargi i oprawa oka czarne. Charakterystyczny wyraz głowy jest wynikiem idealnej równowagi i połączenia czaszki i kufy, kształtu, koloru i ustawienia oczu oraz prawidłowego osadzenia i noszenia uszu.

ZĘBY – Szczęki równe, prawidłowe, silne o dobrze rozwiniętej żuchwie. Wargi przylegające. Zęby zdrowe o idealnym, regularnym i pełnym zgryzie nożycowym, tzn. górne zęby dokładnie zachodzą na zęby dolne i są ustawione prostopadle do szczęk. Pożądany komplet prawidłowo osadzonych 42 zębów.

OCZY – Średniej wielkości, skośnie osadzone, migdałowe w kształcie. Ciemnobrązowe, z wyjątkiem psów o maści marmurkowej, u których jedno oko bądź oba mogą być niebieskie lub też w plamki.

USZY – Małe, umiarkowanie szerokie u podstawy, umieszczone dość blisko siebie, na czubku głowy. W spoczynku zwrócone do tyłu; w pobudzeniu skierowane do przodu i w pół uniesione o końcówkach opadających do przodu.

SZYJA – Muskularna, łukowato wygięta, o dostatecznej długości, by pies mógł dumnie nosić głowę.

KOŃCZYNY PRZEDNIE – Łopatki ustawione skośnie, przylegajace, ale odchylone na zewnątrz tak, by pomieścić pożądane wysklepienie żeber. Staw barkowy dobrze kątowany. Łopatka i ramię w przybliżeniu równej długości. Łokieć w równej odległości od ziemi i kłębu. Kończyny przednie oglądane z przodu proste, muskularne i o wyraźnie mocnej kości. Śródręcza silne i elastyczne.

TUŁÓW – Długość od stawu barkowego do guzów siedzeniowych nieznacznie większa niż wysokość w kłębie. Klatka piersiowa głęboka, sięgająca do łokcia. Żebra dobrze wysklepione, zbliżone w dolnej części, co umożliwia swobodny ruch przednich kończyn i barków. Grzbiet prosty owdzięcznym niewielkim wysklepieniu w lędźwiach, zad pochylony odrobinę ku tyłowi.

KOŃCZYNY TYLNE – Udo szerokie i muskularne, kość udowa łączy się z miednicą pod właściwym kątem. Staw kolanowy wyraźnie zaznaczony, staw skokowy wyraźnie zaznaczony i nisko osadzony, o mocnej kości. Śródstopia równoległe i oglądane z tyłu – proste.

ŁAPA – Owalna, palce zwarte, o dobrze rozwiniętych opuszkach.

OGON – Nisko osadzony; zwężający się ku dołowi, sięgający co najmniej do stawu skokowego; obficie owłosiony i lekko zawinięty w górę. W ruchu może być lekko uzniesiony, ale nigdy powyżej grzbietu. Nigdy nie może być zakręcony.

CHÓD – Elastyczny, płynny i pełen wdzięku, poruszany energicznie z tylnych kończyn, pozwalający pokonywać duże odległości przy minimalnym wysiłku. Wielce niepożądany inochód, chód krzyżujący się, kołysanie się czy chód ociężały lub nienaturalnie sztywny.

WŁOS – Dwuwarstwowy; włos okrywowy długi, dosć szorstki i prosty. Podszerstek miękki, krótki i gęsty. Bardzo obfita grzywa i kryza, przednie kończyny z wyraźnym piórem. Tylne kończyny, powyżej stawu skokowego obficie pokryte włosem, a poniżej stawu skokowego dość gładkie. Część twarzowa głowy gładka. Niepożądane są psy o sierści gładkiej .

UMASZCZENIE

  • Śniade – kolor czysty bądź cieniowany, wszystkie kolory od bladozłotego do ciemno-mahoniowego i we wszystkich swoich odcieniach, o intensywnym kolorycie. Niepożądana maść wilczasta.
  • Tricolor (trójkolorowe) – intensywnie czarny tułów, preferowane mocne podpalanie.
  • Blue-merle (marmurkowe) – wyraźny srebrno-niebieski, o czarnych plamkach bądź łatach (jak w marmurze). Preferowane mocne podpalanie, ale jego brak nie jest karany. Wielce niepożądane łaty o głębokiej czerni czy szarawym bądź rudym odcieniu, zarówno w przypadku sierści okrywowej jak i podszerstka; ogólnie pies powinien robić wrażenie niebieskiego.
  • Bi-color oraz Black&Tan (Czarno-białe i czarne podpalane) – równie dopuszczalne.
    Białe znaczenia mogą się pojawiać (z wyjątkiem psów czarno-podpalanych) jako strzałka na głowie, na kołnierzu i na piersi, w kryzie, na kończynach (skarpetki) i końcu ogona. Białe znaczenia preferowane ( z wyjatkiem psów czarnych podpalanych), ale ich brak nie jest karany. Białe łaty na tułowiu zdecydowanie niepożądane.

ROZMIARY – Wysokość w kłębie:Psy 37 cm, Suki 35,5 cm
Niepożądane odchylenia o więcej niż 2,5 cm powyżej bądź poniżej tej wielkości.