Pudel duży

przez | 16 marca, 2015

Pudel duży

WRAŻENIE OGÓLNE: Harmonijny wygląd, średnia budowa. Charakterystyczna kędzierzawa szata, lokowata lub sznurowa. Inteligentny, stale czujny, żwawy, harmonijnie zbudowany, sprawiający wrażenie eleganckiego i dumnego. Pudel ma lekki i taneczny chód. Nie może nigdy mieć długiego, płynnego ruchu. Znany z wierności i chęci do nauki, co czyni go szczególnie miłym psem do towarzystwa.

GŁOWA: wytworna, o prostych konturach, proporcjonalna do tułowia. Długość musi wynosić nieco ponad 2/5 wysokości psa w kłębie. Nie może być ciężka lub masywna, jak również zbyt delikatna.

OCZY: wyrażające żywe zainteresowanie. Osadzone na wysokości stopu i lekko skośne. Szpara powiekowa nadaje oczom kształt migdałów. Czarne lub bardzo ciemnobrązowe u pudli czarnych, białych, srebrnych i morelowych; mogą być ciemno bursztynowe u pudli brązowych.

USZY: dość długie, opadające wzdłuż policzków, osadzone w przedłużeniu linii rozpoczynającej się ponad nosem i przechodzącej poniżej zewnętrznego kąta oka, płaskie, rozszerzające się poniżej nasady i zaokrąglone na końcach, okryte długą, falistą sierścią.

SZCZĘKI: grzbiet nosa prosty. Długość wynosi około 9/10 długości czaszki. Ramiona żuchwy biegną prawie równoległe. Kufa sprawia wrażenie mocnej, eleganckiej, ale nie szpiczastej. Zęby mocne, zgryz nożycowy, wargi przylegające.

SZYJA: silna, lekko łukowata poniżej karku, średniej długości, harmonijna. Głowa noszona wysoko i dumnie. Bez łałoku. Szyja o przekroju owalnym, krótsza niż długość głowy.

TUŁÓW: powinien wyglądać proporcjonalnie. Długość tułowia zwykle nieco większa niż wysokość w kłębie. klatka piersiowa owalna, szeroka w części tylnej. linia grzbietu krótka, harmonijna. Odległość od podłoża do kłębu w przybliżeniu taka sama jak odległość od podłoża do zadu. Lędźwie mocne i muskularne. Brzuch i słabizny podciągnięte, ale nie przesadnie. Zad zaokrąglony, ale nie opadający.

KOŃCZYNY: dobrze kątowane, kłąb ledwo zaznaczony, kończyny przednie proste i równoległe, o mocnej kości, kończyny tylne równoległe, o wyraźnym umięśnieniu.

ŁAPY: raczej małe, zwarte, w kształcie krótkiego owalu. Palce dobrze wysklepione, mocne, zwarte, połączone błoną międzypalcową, spoczywające pewnie na twardych i grubych opuszkach.

OGON: osadzony dość wysoko, na linii lędźwi, w ruchu niesiony ukośnie.

SIERŚĆ: Pudel z szatą lokowatą: włosy obfite, o delikatnej strukturze, wełniste, skręcone, elastyczne i oporne na uścisk dłoni. Pudel z szatą sznurową: włosy obfite, o delikatnej strukturze, wełniste i gęste, tworzące charakterystyczne, cienkie sznury o wyrównanej długości, co najmniej 20 cm, im dłuższe, tym wyżej cenione.

MAŚĆ: czarna, biała, brązowa, srebrna, pomarańczowa (apricot).