Przeglądy weterynaryjne starzejącego psa

przez | Marzec 18, 2015

Przeglądy weterynaryjne starzejącego psa

Jak wynika z powyższych uwag, pomoc lekarza weterynarii jest niezbędna dla większości starych psów i nie może ograniczać się do corocznych badań. Stan zdrowia i potrzeby psa najlepiej określi lekarz znający go od dłuższego czasu.
Ocena pracy poszczególnych narządów jest bardziej wnikliwa, jeśli odbywa się stale i gdy stan obecny może być porównany z obserwacjami z poprzednich lat. Lekarz ustala, które narządy wymagają specjalnego traktowania i jakie ilości pokarmu należy podawać psu.
Może powstać potrzeba powrotu do wysokowartościowej diety, jaką podaje się szczeniętom, oraz częstszego podawania małych porcji posiłków, aby dostosować je do możliwości przewodu pokarmowego.
Z drugiej strony w sytuacji, gdy rozpoczyna się niewydolność nerek, zachodzi konieczność ograniczenia ilości podawanego białka.
Tak więc bez lekarza weterynarii właściciel nie będzie miał dokładnego rozeznania w potrzebach psa. Stosowanie leczenia i diety na własną rękę może wyrządzić psu więcej szkody, niż przynieść pożytku.