Słuch i wzrok psa

przez | 23 sierpnia, 2017

Zdolność słyszenia

Psy rejestrują wysokie tony dużo lepiej niż ludzie. Ludzie odbierają najlepiej drgania akustyczne o częstotliwości 20-30 kHz. Psy natomiast do 40, a nawet 100 kHz. Dlatego też pies reaguje na gwizdek ultradźwiękowy niesłyszalny dla ucha ludzkiego, może też rejestrować bardzo wysokie tony wydawane przez myszy i inne drobne zwierzęta, na które polują wilki.

Psy ze stojącymi uszami mogą nimi poruszać każdym oddzielnie i jak anteny kierunkowe nastawiać dokładnie na źródła dźwięków. Podobnie jak zapachy, także i określone dźwięki, potrafią szczególnie wbić się w pamięć psa. Potrafi on np. rozpoznać bliską mu osobę po jej krokach na schodach. Stoi wtedy merdając ogonem przy drzwiach, na długo przed obróceniem się klucza w zamku. Potrafi też ostrzec, rejestrując dźwięki niesłyszalne dla człowieka i dlatego stał się dla niego niezbędny jako stróż.

Zdolność widzenia

Pies, nawet z daleka, jest w stanie dostrzec najdrobniejszy ruch, np. skinienie ręki pasterza lub szybko poruszające się przedmioty, jak biegnącego królika. Trudniejsze do wykrycia są natomiast dla niego obiekty nieruchome. Dlatego też wiele atakowanych przez psa zwierząt najpierw nieruchomieje i dopiero po chwili decyduje się na ucieczkę.

Moja rada. Dzieci, a nawet dorośli nie powinni uciekać przed obcym psem, lecz stać spokojnie. Dopiero ucieczka rozbudza w psie instynkt gonienia za zdobyczą.