Sucha karma dla psa

Sucha karma dla psa.

W dzisiejszych czasach rynek żywności dla psów jest przepełniony produktami gotowymi, właściwie zbilansowanymi do żywienia psów różnych ras, wielkości oraz w różnym wieku. Jednocześnie, znaleźć można również bardzo wiele produktów o niewłaściwym składzie czy o cenie przewyższającej znacznie jakość. Sztuką jest dobrać odpowiednie pożywienie dla każdego psa.

Przede wszystkim, to, co jest łatwo dostępne, niekoniecznie jest również dobre. Oznacza to tyle, że karmy dostępne na każdym kroku np. w supermarketach, nie są dobrym pożywieniem dla psa. Wielu osobom wydaje się, że jeśli pies nie ma po jakimś rodzaju karmy biegunki czy innych kłopotów ze zdrowiem, to karma jest dla niego idealna. Tymczasem pies jest w stanie przeżyć na praktycznie każdym rodzaju karmy – jednak dopiero badania krwi pokazują, czy rzeczywiście jest całkowicie zdrowy, zaś niektóre choroby, np. schorzenia trzustki czy wątroby, wychodzą na jaw po jakimś czasie. Dlatego też warto odpowiednio dobrać suchą, gotową karmę. Podawanie psu tanich karm tego rodzaju może być porównywane do podawania dzieciom jedzenia z „barów szybkiej obsługi” – bardzo je lubią, ale to nie oznacza, że jest to dla nich zdrowe.

Jaki skład?

Przy wyborze karmy dobrze jest kierować się świadomością, że pies to przede wszystkim mięsożerca. Stąd też należy z miejsca odrzucać karmy suche, gotowe, w których zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest bardzo niska – np. 4%. Optymalna zawartość produktów tego rodzaju w karmie zaczyna się od 30%. Nie należy też wybierać karm, w których na pierwszym miejscu w składzie znajdują się zboża czy kukurydza – oznacza to bowiem, że jest ich najwięcej.

Warto dobierać takie karmy, które w swoim składzie mają również stosunkowo mało konserwantów. Co ciekawe, takie karmy zwykle mniej smakują psu – mają bowiem znacznie mniej substancji smakowych i zapachowych, które uzależniają psa od danej karmy. Dlatego też pies, który jadł dotychczas tanią, marketową karmę, może niechętnie przestawić się na suchą karmę wyższej jakości. Jest to jednak kwestia zrobienia mu dziennego postu i nieustępliwości właściciela.

Jak dobrać karmę?

Przede wszystkim, warto dobrać karmę odpowiednio do wieku psa oraz jego wielkości. Szczenięta mają inne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe niż dorosłe psy; co więcej, szczenięta ras olbrzymich również potrzebują innej karmy niż szczenięta ras miniaturowych. Dlatego właśnie, wybierając karmę, warto dobrać ją odpowiednio do wieku psa, jego wielkości, ale również choćby stanu zdrowia.

Prócz karm typowo weterynaryjnych, podawanych psom np. ze schorzeniami trzustki, nerek czy po operacjach, znaleźć można również karmy o różnej zawartości energetycznej. Dobrze jest zwrócić na to uwagę, gdy mamy psa bardzo energicznego – będzie on potrzebował bowiem pożywienia dostarczającego więcej energii niż ma to miejsce w przypadku standardowej karmy. Również, jeśli nasz pies jest starszy bądź przeszedł operację i ma ograniczony ruch, dobrze jest podawać mu karmę o niższej zawartości energetycznej – inaczej bowiem będzie przybierał na wadze, nadwaga zaś jest groźna nie tylko dla psich stawów, ale również serca.

Na rynku pożywienia dla psów można kupić również gotowe karmy suche, przystosowane dla alergików. Najczęściej psa uczula mięso z kurczaka, więc dla psich alergików przystosowane są karmy, których skład opiera się głównie na jagnięcinie, króliku czy wołowinie.