Greyhound

przez | 23 marca, 2015

Greyhound

Rasa angielska.
Wrażenie ogólne: Silnie zbudowany, wyniosły, o doskonałych proporcjach, mięśnie potężne i symetrycznie ukształtowane, długa głowa i szyja, dobrze ułożone łopatki, głęboka i pojemna klatka piersiowa, wysklepione lędźwie, kończyny dobrze ukątowane, co znacznie podkreśla jego wyjątkowość i klasę.
Charakterystyka: Wybitnie wytrwały i wytrzymały.
Temperament: Inteligentny, łagodny, uczuciowy, a nawet chimeryczny.
Głowa: Długa, średniej szerokości, płaska czaszka, nieznaczny stop czołowy. Szczęki silne, dobrze wymodelowane.
Oczy: Błyszczące, owalne, ukośne, o inteligentnym wyrazie. Preferowane ciemne.
Uszy: Małe, w kształcie płatka róży, delikatne w dotyku.
Kufa: Szczęki silne, uzębienie zdrowe, regularne i kompletne. Zgryz nożycowy, tzn. siekacze szczęki górnej dokładnie zachodzą na siekacze szczęki dolnej.
Szyja: Długa, muskularna, elegancko wygięta, dobrze związana z łopatkami.
Kończyny przednie: Łopatki ukośne, dobrze związane z tułowiem, muskularne, lecz nie do przesady, wąskie i ostro zakończone u góry. Nogi długie i proste, o mocnym kośćcu. Łokcie swobodne, dobrze ustawione pod łopatkami. Śródręcze umiarkowanej długości, lekko wygięte. Łokcie, śródręcze ani palce nie skierowane na zewnątrz ani do wewnątrz.
Tułów: Klatka piersiowa głęboka i pojemna, zapewnia odpowiednią przestrzeń dla serca. Żebra głębokie, dobrze wysklepione, zachodzą daleko do tyłu. Boki dobrze wykrojone. Grzbiet raczej długi, szeroki i solidny. Lędźwie silne, lekko wysklepione.
Kończyny tylne: Uda i podudzia szerokie i muskularne, zapewniające dużą siłę napędową, dobrze ukątowane. Stawy skokowe nisko położone, nie wykręcone na zewnątrz ani do wewnątrz. Kończyny tylne we właściwej proporcji do tułowia, dobrze związane, pies stojąc zajmuje dużą powierzchnię.
Łapy: umiarkowanie długie, zwarte, o wyrazistych kostkach palców i mocnych opuszkach.
Ogon: Długi, raczej nisko osadzony, silny u nasady, zwężający się ku końcowi, nisko noszony, lekko wygięty.
Ruch: Prosty, swobodny, kończyny nisko unoszone, co zapewnia duży zasięg przy dużej szybkości. Tylne kończyny zachodzą daleko pod tułów dając dużą siłę napędową.
Szata: Delikatna i przylegająca.
Maść: Czarna, biała, czerwona, niebieska, płowa, beżowa, pręgowana lub którakolwiek z nich z białymi łatami.
Wymiary: Idealny wzrost: psy 71-76 cm, suki 68-71 cm.