WHIPPET

przez | 25 marca, 2015

WHIPPET

Jedna z ras psów, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów krótkowłosych.

W połowie XIX wieku, w okolicach północnych hrabstw Anglii, wśród zubożałych górników i robotników powstał whippet jako odpowiedź na potrzebę stworzenia psa wyścigowego o małych stosunkowo wymiarach, ale niezwykle rączego. Biedni ludzie początkowo używali różnych ras do krzyżówek. Istotną rolę odegrał tutaj terier wysokonożny, krótkowłosy oraz szorstkowłosy. Postać oraz szybkość dzisiejszy whippet zawdzięcza domieszce krwi greyhounda oraz charcika włoskiego.

Dawniej wykorzystywany w wyścigach z udziałem królika, dobrze radził sobie także z szkodnikami domowymi, dziś jest rasą reprezentacyjną.

Dopuszczalne jest różnorodne umaszczenie

Łatwy w pielęgnacji, istotne jest zaspokojenie potrzeby wybiegania się, stąd to idealny kompan dla ludzi aktywnie spędzających czas. Jest psem czystym, ze względu na krótką sierść nie brudzi domu. Od czasu do czasu można wyszczotkować króciutką sierść psa, aby była lśniąca i błyszcząca.

Pies ten potrzebuje dużej uwagi ze strony właściciela, gdy jej nie uzyskuje zwraca ją na siebie poprzez szczekanie (bardzo donośne i głośne). Psy tej rasy żyją dość długo i do późnej starości utrzymują energię życia.