Dzikarze, gończe, płochacze do polowania i naganiania zwierzyny

przez | 21 sierpnia, 2019

Dzikarze, gończe, płochacze do polowania i naganiania zwierzyny

Dzikarze to psy, które wyszukują w miocie dziki, oszczekują je i naganiają myśliwym. Nie każdy wie o tym, iż to zadanie doskonale spełniają jamniki i teriery, które są waleczne i nigdy nie rezygnują z wytropionej zwierzyny. Poza tym, cechują się też łagodnością i potulnością, kiedy poddane są właściwej tresurze, w związku z czym coraz częściej też pełnią funkcję psa domowego oraz towarzysza dla najmłodszych.

Warto zaznaczyć, że jednym z najstarszych sposobów polowania na zwierzynę jest pogoń, a najlepiej to tego nadają się psy gończe. Oczywiście, ich zadaniem jest odnalezienie śladu, np. jelenia i podążanie za nim. Na uwagę zasługuje fakt, iż tego rodzaju psy mogą pracować w pojedynkę, w parach lub we sforze. Niestety wraz z upadkiem arystokracji skończyły się czasy tłumnych polowań, a co za tym idzie psy gończe straciły na swej popularności. Na uwagę zasługuje fakt, że niegdyś szlacheckie sfory wyróżniały się od pozostałych szatą, umaszczeniem czy wzrostem. Obecnie, wszystkie odmiany tych psów łączy wytrzymałość i odwaga. Oprócz tego, świetnie naddają się do towarzystwa, dlatego coraz częściej pełnią funkcję psa rodzinnego.

Z pewnością, do jednych z najpiękniejszych psów gończych należy basset hood , który od lat jest używany do tropienia wszelkiego rodzaju zwierzyny, m.in. dzików, lisów, wilków czy borsuków. Przede wszystkim, jest on silnym zwierzakiem o ciemnych, przenikliwych oczach. Nie zapominamy o tym, że ten pies to indywidualista, która wymaga dużej dyscypliny, w innym wypadku może sprawić nam niemałych problemów. Godny wspomnienia jest również foxhound amerykański, cechujący się dużą głową i wielkimi uszami. Trzeba zazanczyć, iż wyróżnia się doskonałym węchem oraz łagodnością. Ponadto, jest on psem niezwykle żywiołowym, który potrzebuje dużej przestrzeni, aby móc dać upust swej nadmiernej energii. Nie mniej wspaniały jest bloodhound, który potrafi tropić krwawiącą i uciekającą zwierzynę, stąd też jego nazwa. A, co ciekawe pies tej rasy rewelacyjnie sprawdza się w tropieniu ludzi, w szczególności przestępców.

Natomiast płochacze to psy wykorzystywane zazwyczaj podczas polowania na ptactwo. Przede wszystkim, ich zadaniem jest wypłoszenie zwierzyny z gąszczu i nagonienie jej na myśliwego. Kiedy znajdą ptactwo na drzewach, oszczekują je, tym samym przywołując myśliwego. Należy zaznaczyć to, że płochacze cechują się łagodnym usposobieniem, a także uległością w trakcie tresury, w związku z czym doskonale naddają się na psa rodzinnego. Nie każdy wie o tym, iż w roli płochaczy świetnie się sprawdzają spaniele. Mowa tu głównie o springer spanielu angielskim, który jest doskonałym myśliwym i wspaniałym towarzyszem. Równie dobrze płoszy i nagania zwierzynę field spaniel, który w ostatnich latach zamiast w polowaniach bierze udział w wystawach psów myśliwskich. Godny uwagi jest także cocker spaniel amerykański, czyli najmniejszy myśliwy spośród spanieli.