Curly coated retriever

przez | 23 marca, 2015

Curly coated retriever

Wygląd ogólny : Pies mocny, dobrze zbudowany, któremu nie brak pewnej elegancji. Jego szata jest charakterystyczna.
Zachowanie – charakter : Inteligentny, zrównoważony, godny zaufania, odważny, przyjacielski, pewny siebie i niezależny. Zachowuje pewną rezerwę.
Głowa : Klinowata, czy ogląda się ją z przodu, czy z profilu. W dobrej proporcji do ciała.
Mózgoczaszka : Szczęka i żuchwa tej samej długości, linia czoła i kufy są równoległe, stop mało zaznaczony.
Kufa : Trufla nosowa czarna u osobników czarnych, kasztanowa u psów kasztanowych. Ścisły zgryz nożycowy.
Oczy : Duże, nie wyłupiaste, o kształcie owalnym, ustawione skośnie, koloru czarnego u osobników czarnych, u kasztanowych odcień kasztanowy harmonizuje z kolorem szaty.
Uszy : Raczej małe, osadzone trochę wyżej od linii oczu, pokryte krótkimi kędziorkami.
Szyja : Mocna, lekko wygarbiona, średniej długości, bez podgardla, harmonijnie związana ze skośnie ustawionymi łopatkami.
Tułów : Linia górna dobrze wznosząca się a następnie pozioma, odległość od kłębu do nasady ogona jest trochę dłuższa od tej, która dzieli kłąb od ziemi.
Lędźwie : Krótkie – pewne i mocne.
Klatka piersiowa : Głęboka, w okolicy mostka sięga łokci, żebra dobrze wysklepione, w przekroju owalne, przedpiersie uwydatnione, żebra daleko zachodzą do tyłu, słabizny lekko podciągnięte.
Ogon : Harmonijnie przedłuża górną linię ciała i mniej więcej sięga stawu skokowego. Gdy pies jest w ruchu, noszony jest prosto z linią grzbietu.
Kończyny przednie : Są proste i ustawione dobrze pod korpusem.
Łopatki : Umięśnione i skośne, ramię i łopatka są mniej więcej tej samej długości, śródręcze jest mocne.
Kończyny tylne : Mocne i umięśnione, umiarkowanie kątowane, krótkie śródstopie, łapy okrągłe i zwarte, palce dobrze wysklepione.
Ruch : Swobodny, energiczny, z długim wykrokiem kończyn przednich i dobrym posuwem tylnych. Kończyn poruszają się w płaszczyznach równoległych. Gdy ruch jest szybszy, istnieje tendencja do akcji zbieżnej.
Szata : Na całym ciele, od guza potylicznego do końca ogona jest mnóstwo gęstego i krótkiego włosa, dobrze ułożonego, ściśle skręconego w małe loczki. Nie ma podszerstka ani placków bez tego zarostu, gdzie indziej sierść jest gładka.
Maść : Czarna lub kasztanowa (wątrobiana).
Wzrost : W kłębie u samców: 67,5 cm , u suk: 62,5 cm