Jaki typ psa?

przez | 15 marca, 2015

Jaki typ psa?

Precyzyjne określenie naszych warunków i możliwości pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jaka wielkość psa nam odpowiada. Czy myślimy o miniaturze (2.5 kg), o małej rasie (10-20 kg), średniej (20-50 kg), czy też o dużej (50-100 kg)?
Istotne jest również usposobienie psa. Musimy się zastanowić, czy wolimy psa spokojnego, a nawet trochę powolnego, czy bardzo ruchliwego i spontanicznego?
Nie bez znaczenia jest także rodzaj sierści. Psy bardzo bujnie owłosionych ras, np. owczarki staroangielskie albo charty afgańskie, wyglądają bardzo atrakcyjnie, gdy są pięknie zaprezentowane na wystawie psów. Jeśli właściciel nie jest jednak przygotowany do sporej dozy codziennego wysiłku, to pies nie tylko będzie wyglądał nieporządnie, ale przez nasze zaniedbanie może też być narażony na ból. Skołtuniony włos będzie mu przeszkadzał, a próby doprowadzenia sierści do porządku staną się pasmem udręk.
Fakt, że włos jest krótki, średniej długości lub długi, szorstki albo miękki; może mieć znaczny wpływ na to, czy zdecydujemy się tym razem na tę właśnie rasę.
Kwestią wyboru jest również płeć- szczenięcia. Suki bardziej przywiązują się do domu i wykazują mniejszą tendencję do uciekania i włóczęgostwa. Są też mniej hałaśliwe. Samce natomiast mają nieco bardziej otwarty sposób bycia.
Wiele osób decyduje się na sukę, nie biorąc pod uwagę kłopotów związanych z rozmnażaniem. Suki mają cieczkę dwa razy w roku i w tym czasie – jeżeli nie chcemy mieć szczeniąt – należy zastosować środki ostrożności. Można to osiągnąć bardzo starannie pilnując suki w tym okresie. Można też zastosować zabieg chirurgiczny, czyli sterylizację (kastrację). Musimy jednak pamiętać, że decyzja taka raz na zawsze pozbawia sukę możliwości urodzenia szczeniąt.
Wiele osób pragnie mieć psa, który będzie ich obrońcą. Inni chcą, aby pies pełnił funkcję alarmu przeciw złodziejom: wiele ras dobrze się do tego nadaje (np. polskie owczarki nizinne, foksteriery, pekińczyki). Właściciele willi i domków jednorodzinnych, zmuszeni okolicznościami, wybierają psy stróżujące o groźnym wyglądzie (rottweilery, sznaucery).