Ile kosztuje utrzymanie psa?

przez | 15 marca, 2015

Ludzie, którzy kiedykolwiek mieli psa, uważają na ogół  że rodzina bez psa wydaje się niekompletna. Pies zapewnia towarzystwo, daje miłość i czułość. Nie bez znaczenia jest też to że niektóre rasy potrafią bronić człowieka i jego dobytku. Posiadanie psa zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Większość ludzi kupuje jednak psa po to, żeby mieć towarzystwo. Pies, który jest istotą żywą, reaguje na nas, na naszą obecność i zachowanie bardzo spontanicznie i radośnie. Nawet najbardziej pożądane czy ulubione przedmioty, takie jak wspaniale samochody, piękne obrazy, książki czy porcelana, nie mogą stwarzać poczucia takiej więzi, jaka wytwarza się między człowiekiem a inną istotą żywą, jaką jest pies.

Psy odwzajemniają okazywane im uczucia i niewątpliwie wzbogacają nasze życie; bez nich bylibyśmy psychicznie ubożsi. Nic więc dziwnego, że czworonożni przyjaciele zajmują specjalne miejsce w naszym otoczeniu.

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Jeżeli decydujemy się na psa. musimy pamiętać o tym, że jako domownik będzie on nas trochę kosztował. Mówiąc krótko, przybywa jeszcze jedna istota do karmienia i utrzymywania. Naiwnością byłoby oczekiwanie, że wprowadzenie psa do domu nie będzie miało wpływu na rodzinne wydatki.

Codzienne koszty utrzymania psa nie są duże, ale jednak są to wydatki stałe, z którymi trzeba się liczyć przez 10-15 lat, a niekiedy nawet znacznie dłużej. Koszt kupienia psa wydaje się dość wysoki w momencie zakupu, jest jednak w rzeczywistości niewielki, gdy rozłożymy go na czas średniej długości życia psów domowych.

Gdy już podjęliśmy decyzję, że kupujemy psa i zaakceptowaliśmy konieczność- poświęcenia mu swego czasu i wysiłku -sami się wkrótce przekonamy, iż czeka nas za to wielka nagroda. Pies da nam doprawdy wiele radości. By jednak było tej radości jak najwięcej, trzeba przygotować się do umiejętnego rozstrzygania wielu problemów, które pojawią się zapewne w związku z podjętą decyzją.