Opieka po porodzie

Opieka po porodzie
Po zakończeniu porodu suka powinna ułożyć się w pudle: trzeba sprawdzić, czy szczenięta leżą obok niej. Można zastosować podgrzewacz podczerwieni, ale nie może on być skierowany bezpośrednio na szczenięta, żeby nie uległy one szybkiemu, niebezpiecznemu dla ich życia odwodnieniu.

Dobrze jest nakłonić sukę po porodzie, aby wyszła na spacer załatwić potrzebę fizjologiczną. Sama nie będzie chciała odejść od szczeniąt. Jest to bardzo ważne: po porodzie wstrzymanie moczu może doprowadzić do choroby zwanej zastoinowym zapaleniem pęcherza moczowego.

Właścicielowi trudno jest się zorientować, czy wszystkie szczenięta już się urodziły. Dlatego lepiej, aby lekarz weterynarii zbadał sukę i upewnił się, czy w macicy nie pozostało żadne szczenię oraz aby skontrolował nowo narodzone pieski. Lekarz weterynarii zauważy od razu u szczeniąt wady wrodzone (tzn. występujące od urodzenia, chociaż niekoniecznie odziedziczone) oraz doradzi najsłuszniejsze postępowanie.
Przy tej okazji można omówić z nim usunięcie występujących u niektórych ras dodatkowych pazurów, termin obcięcia ogonów itp.

Zdarza się czasem, że suka nie może karmić szczeniąt Z powodu braku pokarmu lub choroby, są też suki, które po prostu nie chcą opiekować się szczeniętami. W takiej sytuacji, lub jeśli matka szczeniąt padnie, należy spróbować znaleźć mamkę. W schroniskach zdarzają się niekiedy suki, które nie mają własnych szczeniąt, a są w okresie laktacji. Pomocy możemy również szukać w większych hodowlach.