Nosówka i zakaźne zapalenie wątroby

przez | 16 marca, 2015

Nosówka i zakaźne zapalenie wątroby są chorobami wirusowymi wywołanymi przez mikroorganizmy zbyt małe, aby można je było dojrzeć pod zwykłym mikroskopem. Obie choroby są bardzo zaraźliwe i wywołują wiele wyraźnych objawów klinicznych.
Leczenie jest zazwyczaj bardzo długie i często bezskuteczne. W przebiegu tych chorób są momenty, gdy zdaje się, że stan zdrowia się poprawia i powstaje nadzieja na wyleczenie. Najczęściej jest to złudne i pies nagle pada.
U psów, niezależnie od wieku, występują na ogól dwa typy leptospirozy. Choroba ta wywoływana jest przez bakterie, które mogą również powodować zachorowania u ludzi. U człowieka występuje ona jednak w wyniku zarażenia od szczurów, a nie od psów.

Tak zwany kaszel kennelowy, zwany też kojcowym lub kaszlem w psiarni; jest zespołem chorób, z których jedna jest wywołana przez bakterie Bordetella. Szczepienie przeciw tym bakteriom daje częściowe zabezpieczenie. Pies, który ma często styczność z innymi psami, powinien więc otrzymać szczepionkę.
I chociaż prawdą jest, że chorobę te mogą wywołać też inne bakterie, nie powinno się jednak zaniedbywać tych szczepień. Zbyt długie odkładanie decyli może mieć przykre konsekwencje.