Bouvier des Flandres

przez | 26 marca, 2015

Bouvier des Flandres

Wrażenie ogólne: Bouvier des Flandres ma być psem potężnym, silnym, który nie zna strachu.
Jest inteligentny, zrównoważony, łatwy w układaniu. Ma mieć mocną, bardzo masywną budowę ciała, krótki format, grubą kość i doskonałe mięśnie.

Głowa: masywna, proporcjonalna do wielkości ciała, z wyraźnymi wąsami i brodą. Część mózgowa czaszki dobrze rozwinięta, płaska, nieco węższa niż dłuższa. Górna linia mózgowioczaszki ma być równoległa do grzbietu nosa. Długość mózgowioczaszki pozostaje w proporcji 3:7:2 do długości kufy co oznacza, że część trzewioczaszki ma być krótsza o 1/3 długości do części mózgowioczaszki. Stop jest słabo zaznaczony, ale optycznie wyrazisty dzięki brwiom. Kufa: szeroka i mocna lekko zwężająca się ku nosowi. Obwód kufy mierzony pod oczami jest w przybliżeniu równy długości głowy. Szczęka i żuchwa dobrze rozwinięte, silne, jednakowej długości, policzki płaskie.

Zęby: zgryz nożycowy lub (dopuszczalny) – cęgowy.

Nos: dość duży, czarny z dobrze rozwartymi nozdrzami. Trufla nosa wychylona do przodu w przedłużeniu grzbietu nosa, od nasady lekko wciśnięta.

Uszy: trójkątnego kształtu, w stanie naturalnym wiszące, po kopiowaniu – stojące, wysoko osadzone i bardzo ruchliwe. Nie cięte mają harmonizować z wielkością głowy. Uszy zarówno za małe jak i za duże są wadą.

Oczy: o żywym czujnym wyrazie, lekko owalnego kształtu, horyzontalnie ustawione, możliwie najciemniejsze w stosunku do barwy szaty. Oczy zbyt jasne niepożądane. Powieki czarne bez śladu pigmentacji. Spojówki nie mogą być widoczne.

Szyja: masywna, doskonale umięśniona, szeroka. Skóra na szyi przylegająca, bez śladu tworzącego się łałoku. Kłąb wyraźnie zaznaczony.

Tułów: masywny, szeroki, krótki. Długość mierzona od rękojeści mostka do guza kulszowego ma być równa z wysokością psa mierzoną w kłębie.

Klatka piersiowa: dostatecznie wysklepiona i głęboka, sięgająca do łokcia, nie może być kształtu beczkowatego czy walcowatego. Długość klatki piersiowej mierzona od ostatniego żebra ma odpowiadać 7/10 wysokości w kłębie. Płaska klatka piersiowa jest niepożądana.

Słabizny: krótkie i mocne, dobrze zaznaczone, zwłaszcza u samców.

Brzuch – podciągnięty.

Ogon: osadzony na przedłużeniu linii grzbietu. W ruchu noszony wesoło do góry. Kopiowany u szczeniąt w pierwszym tygodniu życia na długości 2-3 kręgu. Wrodzony brak ogona, lub zbyt krótki jest wadą.

Przednie kończyny: mocnej kości, idealnie proste.

Łopatki: umiarkowanej długości, silnie umięśnione przylegające. Skośnie ułożone łopatki mają mieć długość zbliżoną do długości kości ramieniowej.

Łokcie: przylegające, za wadę uznaje się luźne łokcie.

Kości przedramienia: mocne, idealnie równoległe, silnie umięśnione.

Kości nadgarstka: silne, dość krótkie, lekko wychylone do przodu.

Łapa: krótka, okrągła, zwarta.

Poduszki palców:– grube, elastyczne, sprężyste.

Tylne kończyny: mocne z wyraźnym umięśnieniem.

Uda: szerokie, dobrze umięśnione, kość udowa ma być bardziej spionowana niż skośna.

Kości podudzia: umiarkowanej długości, umięśnione, umiarkowanie ukątowane.

Śródstopie: dość niskie, szerokie, prostopadłe do ziemi w postawie naturalnej i w ruchu , nie wykrzywione do wewnątrz ani na zewnątrz.

Łapy: tylnych kończyn są okrągłe, zwarte z silnymi czarnymi pazurami i sprężystymi podeszwami.

Szata: obfita, składająca się z gęstego podszerstka i włosa okrywowego, doskonale chroniąca przed niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Kolor najlepiej szary pręgowany lub pręgowany, czarny jest dopuszczalny, ale nie daje przewagi w ocenie nad innymi kolorami, kolor płowy. choć przez wzorzec uznany za prawidłowy – przez większość klubów Bouvier des Flandres uznany za wadliwy.

Włos okrywowy: ma być kędzierzawy, nie za długi i nie za krótki, pojedyncze włosy mają długość około 6 cm . Szata lekko zwichrzona nie wełnista, falista ani kudłata. Na głowie sierść jest krótsza, zaś na zewnętrznych stronach uszu zupełnie krótka. Dolna część kończyn pokryta jest włosem przylegającym, szorstkim, krótszym niż na pozostałych partiach ciała. Płasko przylegający włos okrywowy jest niepożądany i wskazuje na niedostatecznie rozwinięty podszerstek.

Podszerstek: ma być delikatny , miękki, zwarty, stanowiący szczelną ochronę przed wodą.

Owłosienie głowy: włos bogaty, kędzierzawy, krótszy i twardszy na górnej szczęce. Obfite wąsy nadają rasie charakterystyczny wygląd. Brwi utworzone przez rosnące do góry włosy dopełniają zarostu głowy. Na całym ciele skóra jest ciasno przylegająca, nigdzie nie może być luźna. Wszystkie widoczne śluzówki muszą być bardzo ciemno pigmentowane.

Wysokość: mierzona w kłębie wynosi dla psów 62 – 68 cm, dla suk 59 – 65 cm. Za idealny uważa się u psów 65 cm, u suk 62 cm.

Ciężar: dorosłego psa zawiera się między 35 – 40 kg, suki 27 – 35 kg .

Ruch i akcja kończyn : Harmonijnie zbudowany pies ma się poruszać swobodnie i pewnie. Najczęściej porusza się wolnym chodem i kłusem, przy czym chody muszą być wydatne i nie związane. Akcja tyłu musi być zharmonizowana z akcją przodu.

Wady oraz cechy dyskwalifikujące: zbyt długi format ciała, jasne oko lub oczy o niepewnym czy dzikim wyrazie, pstrokaty nos, nisko osadzone uszy, przodozgryz i tyłozgryz, żebra płaskie lub beczkowate, zbyt długi lub bardzo krótki, ścięty zad, miękka, wełnista lub jedwabista sierść, włos zbyt długi lub za krótki, czekoladowo – brązowa lub za jasna barwa szaty, zbyt jasne rozległy odcień, wnętrostwo