Jindo

przez | 31 marca, 2015

Jindo

The Korean Jindo Dog
Przez stulecia psy jindo, zwane tak ze względu na swe pochodzenie z wyspy Jindo w południowej Korei, były znane jedynie na tej wyspie, gdzie były w zasadzie jedyną rasą psów. Do dziś poza Koreą, a w niej – poza wyspą pies zwany w swej ojczyźnie Jindo Gae jest rasą niezwykle rzadką. Do 1970 roku, kiedy to połączono stałym mostem wyspę z lądem, rasa była izolowana od reszty świata przez tysiące lat.

Korean Jindo Dog jest psem myśliwskim średniej wielkości, odznaczającym się niezwykłą lojalnością i przywiązaniem wobec właściciela. Wrodzony zmysł orientacji w terenie sprawia, że pies tej rasy może samotnie przemierzać bardzo długie dystanse i zawsze odnajduje drogę powrotną. Psy te znane są ze swego upodobania do długich samodzielnych wypraw, lecz zawsze niechybnie wracają do domu.

Przez lata Jindo były zajadłymi, dośc ostrymi i twardymi myśliwymi (i kłusownikami…), przez co często mylnie określa się jako psy bojowe. W ostatnim ćwierćwieczu rasa ta nauczyła się żyć z ludźmi i innymi psami w ich naturalnym środowisku.

Trzeba jednak podkreślić, że jindo gae to pies bardzo niezależny i na pewno nie nadaje się dla każdego przewodnika. Silny instynkt łowiecki może sprawić, że pies będzie nieposłuszny, a wręcz trudny do opanowania, a wyraźny instynkt stróżowania może być przyczyną wielu nieporozumień z ludźmi i psami.