Choroby układu kostno-mięśniowego psa

przez | 17 marca, 2015

Choroby układu kostno-mięśniowego psa

MIĘŚNIE
Główne zaburzenia, z jakimi można się spotkać, to: deformacja kości z powodu nieprawidłowego rozwoju lub urazów fizycznych, bolesność w wyniku stanu zapalnego, zmniejszenie masy mięśni, czyli ich zanik, oraz w bardzo nielicznych przypadkach nieprawidłowy rozrost tkanki kostnej lub struktur mięśniowych.

KULAWIZNA
Jeśli zauważymy, że pies skręcił lub uszkodził łapę, zostawiamy go bez zbędnego niepokojenia przez jeden dzień. Jeśli w tym czasie nie nastąpi poprawa, trzeba zwrócić się do lekarza weterynarii. Właścicielowi częstokroć trudno dokładnie zorientować się, dlaczego wystąpiła kulawizna i lepiej pozostawić lekarzowi precyzyjne określenie miejsca powodującego ból. Jeśli zauważymy wyraźną bolesność, utrzymującą się nawet wówczas, gdy pies się nie porusza, należy bezzwłocznie wezwać lekarza weterynarii.
Trwała kulawizna, spowodowana przez dysplazję stawu biodrowego lub stan zapalny kości i stawów, może być zdiagnozowana jedynie przez służbę weterynaryjną.

BOLESNOŚĆ GRZBIETU I SZYI
Może nastąpić wypadnięcie albo przemieszczenie dysku między kręgami, co powoduje bardzo ostry ból. Stan taki wymaga opieki weterynaryjnej.

OBRZĘK MIĘŚNI
Obrzęk może być spowodowany przez stłuczenie, zwłaszcza jeśli wystąpił nagle. Z drugiej strony zachodzi w takich wypadkach podejrzenie, że jest to nowotwór. Guzy mięśni i kości rosną na ogól powoli i dlatego mogą być nie dostrzeżone, zwłaszcza że w początkowym okresie wzrostu nie powodują wyraźnej bolesności.
Możliwość wystąpienia nowotworów należy zawsze brać pod uwagę i chociaż stwarzają zagrożenie dla życia zwierzęcia, to możliwe jest ich leczenie.