Zęby kota

przez | 28 marca, 2015

Zęby kota

Podczas czesania kota długowłosego należy zwrócić baczną uwagę na okrywę włosową wokół warg, gdyż tam brudzi się ona i kudłaci najłatwiej, co bywa przyczyną infekcji skóry w tym miejscu lub też niemiłego zapachu, trzeba przy tym od czasu do czasu obejrzeć uzębienie kota, jeśli poczujemy przykry zapach z pyszczka lub zauważymy, iż kot ma trudności z przyjmowaniem pokarmu.

Zęby kota nie psują się w takim stopniu jak człowieka, ale może je pokrywać kamień nazębny. Tworzy się on często u kotów żywionych płynnymi pokarmami. Sucha karma za pobiega tworzeniu się kamienia.

Kamień nazębny w postaci twardego, żółtawo-brunatnego osadu wokół zębów może uciskać dziąsło. Wytwarza się wówczas stan zapalny, zwany gingivitis. a zainfekowane dziąsła przybierają żywoczerwoną barwę. Długotrwały stan zapalny spowodowany obecnością kamienia powoduje przerost dziąseł, uszkodzenie zębiny, rozchwianie i wypadanie zębów. Najbardziej podatne na tworzenie się kamienia nazębnego są starsze koty. Skoro więc pojawi się już laki osad, należy zgłosić się do lekarza weterynarii, aby usunął kamień, który jest połączeniem wytrąconych ze śliny soli wapnia, cząsteczek pokarmu oraz bakterii.
Regularne czyszczenie zębów u kota nie jest zalecane. Nąjlepiej jest starannie przetrzeć zęby watą zwilżoną roztworem wody utlenionej.
Należy od samego początku przyuczać kota, żeby pozwalał na otwieranie mu pyszczka. Ułatwi to w późniejszym jego życiu podawanie tabletek lub czyszczenie zębów.

Kiedy nasz kot zacznie szósty miesiąc, może się zdarzyć, że będziemy znajdować jego zęby w mieszkaniu, w tym czasie bowiem zaczynają już na miejsce mlecznych wyrastać zęby stałe.

W okresie wyrzynania się stałych zębów kocię zrobi się bardziej psotne, będzie gryźć zabawki, a nawet meble. Możemy wówczas kupić mu specjalny przedmiot do gryzienia.