Typy pokarmu dla psa

przez | 15 marca, 2015

Każdy, kto przyjął psa do domu, musi sobie zdawać sprawę z tego, że to nie zabawka i że ta żywa istota wymaga codziennej troskliwej opieki. Bardzo wiele osób zaniedbuje swoje obowiązki: zaczyna zajmować się psem dopiero wtedy, gdy pojawią się kłopoty. Wszystkie psy muszą być utrzymane w czystości. Powinny być kąpane, sierść musi być szczotkowana, zęby czyszczone a pazury obcinane. Zwierzęta wymagają też regularnych badań kontrolnych i powtarzania szczepień ochronnych.
Aby psa utrzymać w odpowiedniej kondycji, nie wystarczą zabiegi pielęgnacyjne. Pies prawidłowo pielęgnowany, ale źle odżywiany będzie miał kłopoty ze zdrowiem.
Dopiero połączenie odpowiedniej diety z troską o higienę da oczekiwane efekty.

Typy pokarmu
Pokarm dla psów jest obecnie produkowany przez wiele firm i żywienie psów stało się zajęciem stosunkowo prostym, pozwalającym pokryć zapotrzebowanie psa na wszystkie składniki odżywcze. Niektórzy właściciele podają psom mieszaninę pokarmu mięsnego z puszek z gotowymi sucharkami produkowanymi dla psów. Inni wolą podawać w posiłku więcej pożywienia suchego albo bardziej wilgotnego. Musimy jednak pamiętać, że choć każda z wymienionych form żywienia ma swoje zalety, to jednak żadna nie jest pozbawiona również wad.
Pokarm z puszek jest prawie zawsze bardzo smaczny. W stanie świeżości utrzymuje się dzięki sterylizacji w wysokiej temperaturze w trwałym pudelku metalowym. Pokarm suchy poddany jest obróbce cieplnej, a potem przechowywany w stanie suchym, tak że nie mogą rozwijać się w nim mikroorganizmy. Jest jednak mniej smakowity i łatwo pleśnieje pod wypływem wilgoci.
Pokarmy półsuche są również przygotowane pod działaniem wysokich temperatur, ale te z kolei są zabezpieczone środkami chemicznymi przeciw rozwojowi drobnoustrojów.
Pokarmy półsuche i suche są wygodne ze względu na to, że można je pozostawić psu na cały dzień, podczas gdy pokarm z puszek musi być spożyty szybko, inaczej wysycha.
Sucharki są bardzo zdrowe i są tanim źródłem energetycznym. Wszystkie znane firmy zamieszczają na opakowaniach informacje, jak podawać wyprodukowany pokarm. Wymaga się też, żeby na każdej paczce była informacja, czy pokarm jest pełnowartościowy, czy też wymaga podawania wraz z innymi, uzupełniającymi dietę.
Na opakowaniu każdego pokarmu produkowanego fabrycznie są podane informacje dotyczące sposobu karmienia. Większość- firm zamieszcza również literaturę źródłową. Poradę możemy też uzyskać od lekarza weterynarii.  Pokarm
przygotowywany w domu lub zakupiony w sklepie – trzeba dostosować do wieku.
Psy wykazują ogromne zróżnicowanie, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Zasadza się ono nie tylko na tym. że np. pies polujący będzie wymagał znacznie większej ilości pokarmu niż pies o takim samym ciężarze i wielkości, ale leżący przez cały dzień przy kominku. Nawet dwa podobne do siebie i podobnie zachowujące się psy mogą znacznie różnić się pod względem zapotrzebowania na pokarm.

Poniżej podana jest krótka informacja o żywieniu szczeniąt w czasie pierwszych miesięcy ich rozwoju.

ŻYWIENIE SZCZENIĄT

OD URODZENIA DO 3 TYGODNI Maleńkie pieski są karmione przez sukę. Pokarm pobierają często, a w pozostałym czasie śpią.

OD 3 TYGODNIA DO CZASU ODSADZENIA Szczenięta zaczynają podjadać pokarm z miski matki. Pomiędzy kolejnymi karmieniami przez sukę, coraz rzadszymi w miarę upływu tygodni, podajemy papki składające się z kleiku zbożowego lub ryżowego zmieszanego z rozdrobnionym mięsem, serkiem homogenizowanym i witaminami. Pokarmu nie słodzimy i nie solimy. Można też podawać odpowiednie dla tego wieku gotowe pokarmy.

POMIĘDZY 8 A 10 TYGODNIEM W tym okresie zazwyczaj młode pieski są zabierane od matki i odchodzą do nowego domu. Przechodzimy wówczas stopniowo od papek do pokarmu uformowanego. Podajemy im gotowaną, drobno zmieloną śrutę zbożową (unikamy jęczmiennej śruty i kaszy), ryż, drobne kluski zmieszane z pokrajanym surowym lub gotowanym mięsem, jarzynami i mieszanką mineralno-witaminową. Szczeniaki powinny otrzymać taką ilość pokarmu, aby najadły się do syta i pozostawiły niewielką jego ilość w misce. W tym czasie dostają 4 posiłki w ciągu dnia. Jeśli jesteśmy zwolennikami gotowych pokarmów, podajemy je zgodnie z zaleceniami producenta.

OD 10 TYGODNIA DO 4 MIESIĘCY Liczba podawanych posiłków między 3 a 4 miesiącem może być zredukowana.

POMIĘDZY 4 A 6 MIESIĄCEM Podajemy ten sam pokarm naturalny lub wprowadzamy gotowe produkty. Szczeniak rośnie wtedy gwałtownie i potrzebuje co najmniej dwa razy więcej jedzenia niż dorosłe psy. Pozwalamy mu najadać się do syta, liczbę posiłków redukujemy do 3 w ciągu dnia.

PO 6 MIESIĄCACH Rozwój trwa nadal. Rozkład posiłków – Jedno lub dwa karmienia dziennie – ustalamy dopiero po osiągnięciu przez psa dojrzałości, czyli po ukończeniu roku.