Charakterystyka psów myśliwskich

Charakterystyka psów myśliwskich

Psy myśliwskie zaliczane są do grupy psów, które wykorzystywane są przez myśliwych podczas polowania. Wyróżniają się dobrym węchem, są spostrzegawcze i bardzo szybkie. Oczywiście, zanim myśliwi zabiorą je na polowanie, muszą przejść odpowiednie szkolenie, na którym m.in. nauczą się posłuszeństwa, tropienia zwierzyny oraz wystawiania jej właścicielowi. Oczywiście w tej grupie znajduje się wiele pięknych ras psów, które w ostatnich latach coraz częściej pełnią też funkcję psa wystawowego lub rodzinnego.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć tu o dzikarzach, które służą do wyszukiwania w miocie dzików, osaczenia ich i oczekiwania na myśliwych. W tej roli świetnie sprawdzają się potulne jamniki. Mowa tu nie tylko o jamnikach krótkowłosych pochodzących od psów gończych, ale i długowłosych, wyróżniających się bardziej szlachetną głową, niższej osadzonymi i dłuższymi uszami. Nie zapominamy także o jamnikach szorstkowłosych, które są niezawodnymi norowcami i ich ogromną zaletą jest doskonały instynkt. Trzeba koniecznie także wspomnieć o płochaczach, które od setek lat były wykorzystywane do polowań na drobną zwierzynę. Z pewnością, do tego zadania idealnie naddają się piękne spaniele, które potrafią zwietrzyć każdą zwierzynę, oznajmiają wesołym merdaniem ogonka. Należy zaznaczyć, że psy tej rasy są bardzo inteligentne, szybko się uczą, przywiązują się do właściciela, któremu są wierne.

Poza tym, idealnie do polowania naddają się psy beagle, które muszą być poddane odpowiedniemu treningowi, niebędącym łatwym zadaniem. Warto podkreślić, iż są doskonałymi towarzyszami w trakcie wędrówek górskich, uwielbiają aktywność fizyczną, są lojalne, szybko przystosowują się do nowych warunków bytowych, kochają zabawę, zwłaszcza z dziećmi, do których posiadają wyjątkową cierpliwość. Równie wspaniałymi psami myśliwskimi są szybkie wyżły. Otóż, należy tu wspomnieć o wyżle weimarskim, znanym też jako Szary Duch, który porusza się płynie, niemalże w absolutnej ciszy. Nie mniej piękny jest wyżeł niemiecki, który często pełni funkcję psa obronnego. Godny polecenia jest również wyżeł węgierski, znany z ugodowego charakteru i tego, iż szybko przywiązuje się do właściciela.

Oprócz tego, do psów aportujących i wodnych możemy zaliczyć golden retrievera, który jest niesamowicie szybki, posłuszny i łagodny. Nie mniej wyjątkowy jest labrador retriever, potrafiący zapamiętać miejsce upadku postrzelonego ptactwa, a następnie przynieść je myśliwemu. Kolejną grupą psów myśliwskich są teriery, uważane za jedne z najodważniejszych psów służących do polowania na zwierzynę ukrywającą się w ziemi. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim terier irlandzki, służący w okresie I i II wojny w ratownictwie i łucznictwie. Ponadto, wielu wielbicieli posiada także terier australijski czy Yorkshire terier, uwielbiany zwłaszcza przez dzieci.

Reasumując, śliczne psy myśliwskie od lat hodowane są do tropienia i wystawienia zwierzyny, jednak coraz częściej pełnią także funkcję psa domowego, ponieważ przy odpowiedniej tresurze są posłuszne, oddane właścicielowi, którego darzą uczuciem.