Flat coated retriever

przez | 23 marca, 2015

Flat coated retriever

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Klasyfikacja FCI: Grupa 8 – aportery, płochacze i psy do pracy w wodzie, Sekcja 1 aportery, Wymagane próby pracy.
Wygląd ogólny: pies średniej wielkości. błyszczący, żywy. o inteligentnym wyrazie, silny, ale nie ciężki, harmonijny w obrysie, ale nie brak mu masy. Zachowanie/charakter: obdarzony w najwyższym stopniu instynktem myśliwskim, o wesołości i grzeczności okazywanej entuzjastycznym machaniem ogonem. Pewny siebie, a zarazem miły.
Głowa: długa i dobrze uformowana.
Mózgoczaszka: płaska o umiarkowanej szerokości.
Przełom czołowo-nosowy: w żadnym wypadku nie jest mocno zaznaczony, między oczami łagodny, profil nie może być wklęsły. ani też opadający. Trzewioczaszka:
Trufla nosowa:
dobrej wielkości, o nozdrzach odpowiednio otwartych. Szczęka i żuchwa: długie i mocne, zdolne do noszenia zająca lub bażanta. Ścisły zgryz nożycowy, uzębienie zdrowe i mocne.
Oczy: średniej wielkości, barwy ciemnokasztanowej lub orzechowej, o wyrazie bardzo inteligentnym (oko okrągłe, wypukłe jest uważane za poważną wadę). Oczy nie są ustawione skośnie.
Uszy: małe, dobrze osadzone, przylegające do głowy.
Szyja: głowa jest dobrze osadzona na szyi, która jest odpowiednio długa, bez podgardla. Szyja jest harmonijnie związana ze skośnie ustawionymi łopatkami, te zaś wtapiają się w grzbiet; taka budowa umożliwia psu swobodny ruch.
Tułów:
Lędźwie:
krótkie i kwadratowe. Lędźwie długie i źle związane są uważane za poważną wadę.
Klatka piersiowa: głęboka i dość szeroka, dobrze zaznaczona w okolicy mostka. Żebra przednie są dość płaskie. krzywizna ich zmienia się stopniowo. silniej wysklepione są w środku, mniej w części tylnej klatki piersiowej.
Ogon: krótki, nie kopiowany, prosty i dobrze osadzony, noszony wesoło, ale nigdy wyżej linii grzbietu.
Kończyny:
Kończyny przednie:
proste, o mocnej kości.
Łokcie: przylegają do klatki piersiowej, ich ruch jest regularny i prawidłowy. Kończyny tylne: muskularne. W postawie, oglądane pod dowolnym kątem są proste, kątowanie umiarkowane. Staw skokowy: umiarkowanie kątowany, krótkie śródstopie. Postawa krowia jest błędem.
Łapy: okrągłe i mocne, palce ścisłe i dobrze wysklepione, opuszki grube i mocne.
Ruch: swobodny, bez wysiłku. Kończyny poruszają się równolegle do osi tułowia, niezależnie czy oglądamy je z przodu. czy z tylu.
Szata: włos jest gęsty, w dotyku cienki do średniego, dobrej jakości, tak plaski i gładki. jak to tylko możliwe. Kończyny i ogon są dobrze porośnięte (frędzle). Bogata szata. w wieku dojrzałym jest ważnym akcentem stanowiącym o elegancji dobrego psa.
Umaszczenie: tylko czarne lub kasztanowe (wątrobiane).
Wzrost i waga: preferowany wzrost psa: 59-61.5 cm, dla suki: 56,5-59 cm. Waga osobnika o należytej kondycji: psy: 27-36 kg. suki: 25-32 kg.