Miesięczne archiwum: Kwiecień 2009

Czy istnieją koty bez ogonów?

przez | 1 kwietnia, 2009

Selekcja hodowlana daje czasem nieoczekiwane rezultaty, co staje się nierzadko początkiem nowej rasy. Podobnie zresztą jak w wypadku procesów spontanicznych. W latach 50. w miocie wiejskich kotów pojawił się kocur o kędzierzawej okrywie. Zarówno włosy okrywy, jak i wąsy miał bardzo krótkie i skręcone. Mutacja ta zapoczątkowała rasę kot kornwalijski reks. Również w innych częściach… Czytaj dalej »

Dlaczego jest tak wiele ras kotów?

przez | 1 kwietnia, 2009

Bogactwo natury jest godne podziwu. Niewiarygodna ilość barw i wzorów cechuje również futra (okrywę) kotów. Od bieli poprzez żółty, rudy, popielatonie-bieski, brązowy do czarnego – możliwe są niemal wszystkie odcienie. Również wzory na futrze stanowią bogatą gamę: od jednobarwnych poprzez większe i mniejsze cętki, pręgi, kropki, pasma, cieniowanie, do maści szylkretowej z wyraźnie odznaczającymi się… Czytaj dalej »

Dlaczego kojarzy się kota z czarownicą?

przez | 1 kwietnia, 2009

W średniowieczu sytuacja kotów gwałtownie się zmieniła. Przestano oddawać im cześć boską, a wręcz – jako atrybuty bóstw pogańskich – zaczęto je tępić. Dla Kościoła chrześcijańskiego były one odzwierciedleniem szatana, a nawet jego ziemskim wcieleniem. Czarownice – jak głoszono z kościelnych ambon – przemieniały się często w czarne koty, by pod osłoną nocy popełniać złe… Czytaj dalej »

Kim byli przodkowie kota?

przez | 1 kwietnia, 2009

Koty żyją na Ziemi znacznie dłużej niż ludzie. Aby poznać ich przodków, trzeba się cofnąć aż do trzeciorzędu, czyli ponad 60 min lat. Dinozaury w tym czasie już wymarły, za to ssaki przeżywały prawdziwy okres świetności. Jedną z rodzin stanowiły Miacidae, mieszkające na drzewach, podobne do łasic zwierzątka, które – wyposażone w dość mocne kły… Czytaj dalej »